لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۱

اتحاديه عرب مأموريت ناظران خود را در سوريه تمديد کرد


Виталий Кличко
Виталий Кличко

اتحاديه عرب روز يکشنبه مدت مأموريت ناظران آن اتحاديه را که برای نظارت بر رويدادهای سوريه در آن کشور به سر می برند، تمديد کرد.

از سوی ديگر حدود ۱٠٠ نفر از سوريهای مقيم مصر روز يکشنبه در اعتراض به عدم رسيدگی اعضای هيأت ناظران به ادامه عملکردهای سرکوبگرانه رژيم بشار اسد، در مقابل محل تشکيل جلسه وزرای امور خارجه اتحاديه عرب در قاهره، دست به تظاهرات زدند.

در حالی که رويدادهای خشونت آميز در سوريه ادامه دارد، اتحاديه عرب روز يکشنبه مدت مأموريت هيأت خود را در آن کشور تمديد کرد.

اعضای اين هيئت با همراهی حسين مخلوف، مسئول رسيدگی به امور مناطق روستايی و حومه شهر دمشق، در يکی از بيمارستانهای محلی با بستگان قربانيان خشونتهای اخير، ديدار و گفتگو کردند.

چگونگی قتل اين افراد هنوز مشخص نشده است.

بنابر گزارشها، حملات نيروهای امنيتی دولت سوريه به خانه های مردم روز يکشنبه همچنان ادامه داشت، و دست کم ۱٠ نفر، از جمله يک نوجوان، اکثراً جان خود را در شهر حمص بر اثر تيراندازی تک تيراندازهای طرفدار دولت، از دست دادند.

فعالان سوری می گويند، در جريان درگيريهای شديد نيروهای دولتی و فراريان ارتش در جنوب کشور ۱۱ سرباز، کشته شدند.

در عين حال، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه عرب با دريافت گزارش کار هيئت نمايندگی اتحاديه عرب در سوريه، روز يکشنبه در قاهره، پايتخت مصر، تشکيل جلسه دادند.

در مدت ادامه اين جلسه، حدود يکصد نفر از سوريهای مقيم قاهره، در اعتراض به واکنش ضعيف اتحاديه عرب در قبال اقدامات سرکوبگرانه بشار اسد، در مقابل محل برگزاری جلسه دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان می گويند: ما در اينجا جمع شده ايم تا به آنها بگوييم، هرچه بيشتر به دولت سوريه وقت بدهيد، تعداد بيشتری از مردم کشته می شوند. اتحاديه عرب در کشتار مردم با دولت سوريه همکاری دارد. ما از آنها می خواهيم خودشان کنار بروند و بگذارند سازمان ملل به اين وضعيت رسيدگی کند.

بر اساس آمار اپوزيسيون سوريه، از ۱۲ روز پيش از زمان شروع به کار ناظران اتحاديه عرب در سوريه تا کنون در مجموع ۴۵۰ نفر از مخالفان دولت، کشته شده اند.

دولت سوريه می گويد، ناآراميهای سوريه يک قيام مردمی نيست، بلکه مشتی تروريست و باندهای مسلح با حمايت بيگانگان کشور را به آشوب و اغتشاش کشيده اند.

XS
SM
MD
LG