لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

تشدید حملات ارتش سوریه علیه مخالفان در بخش شرقی حلب


همزمان با اعلام دولت سوریه درمورد حملات جدید در شهر حلب، بمباران بخش شرقی آن شهر که در کنترل مخالفان بشار اسد است روز جمعه شدت یافت و چندین منطقه و همچنین برخی مراکز گروه امدادرسانی موسوم به «کلاه سفیدها» هدف حمله قرار گرفت.

تشدید بمباران و اعلام دور جدید از حملات در حلب، که بین نیروهای دولت اسد و مخالفان آن تقسیم شده است، در حالی صورت می گیرد که تلاش های دیپلماتیک برای تمدید آتش بس موقت هفته گذشته شکست خورد و خشونت‌ در منطقه به سطحی جدید رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساکنان بخش شرقی حلب و فعالانی که وضعیت را دنبال می‌کنند می‌گویند این حملات، که ساعات پایانی چهارشنبه آغاز شد، بی‌سابقه بوده و مناطق مسکونی، زیرساخت‌ها و مراکز دفاع اجتماعی را هم هدف قرار داده است.

به گفته فعالان سوری از صبح جمعه دست ‌کم ۶۰ بار این بخش از شهر بمباران شده است. گروه امدادرسانی «کلاه سفیدها» نیز اعلام کرده از چهار مرکز خدمات رسانی آن گروه، سه مرکز هدف حملات هوایی قرار گرفت.

از میزان قربانیان احتمالی هنوز خبری منتشر نشده است.

پیش از آغاز دور جدید حملات هوایی نیروهای دولت بشار اسد در حلب، دمشق به غیرنظامیان ساکن در منطقه هشدار داده بود که از اماکن تجمع شورشیان دور شوند و با باز گذاشتن راه‌های خروجی شهر، از آنها خواسته بود شهر را ترک کنند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین زمینه به نقل از یک مقام نظامی سوریه که هویت او را فاش نکرده است، نوشت که حملات جاری گسترده و فراگیر است و نیروهای زمینی را نیز در بر می گیرد. به گفته او، این حملات هوایی، برای آماده سازی عملیات زمینی با هدف بازپس گیری کنترل کل شهر حلب ادامه خواهد یافت.

پس از آن که آتس بس یک هفته ای مورد توافق آمریکا و روسیه در حلب به اهداف خود نرسید، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار توقف پروازهای روسیه و ارتش سوریه بر فراز مناطق و جاده‌های مورد استفاده برای ارسال کمک های انساندوستانه در سوریه شده بود، تا کمک های امدادی به افراد آسیب دیده از جنگ برسد.

روسیه که حامی دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و ایالات متحده که از مخالفان آن حمایت می کند، یکدیگر را مسئول عدم موفقیت آتش بس اخیر که برای اهداف انسان دوستانه مورد توافق قرار گرفته بود می کنند.

در جنگ داخلی سوریه که ششمین سال خود را سپری می کند، تا کنون بیش از سیصد هزار نفر کشته و حدود نیمی از جمعیت آن کشور نیز آواره شده اند، که بسیاری از آنها به کشورهای دیگر پناه برده اند.

XS
SM
MD
LG