لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

دولت سوریه آتش بس یکجانبه موقت در حلب را به اجرا گذاشت


ارتش سوریه آتش بس موقتی را که با حمایت روسیه برای خروج غیرنظامیان ساکن شرق حلب اعلام کرده بود، از بامداد پنجشنبه به اجرا گذاشت؛ اقدام یکجانبه‌‌ای که شورشیان مخالف دمشق آن را رد کرده و گفته‌اند خود را برای حمله علیه نیروهای دولت اسد به منظور شکستن حصر آن بخش از شهر آماده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده اند که ارتش کریدورهای امنی که برای خروج غیرنظامیان از منطقه وعده داده است را در دو بخش از شهر ایجاد کرده است. شهر حلب بین نیروهای دولتی بشار اسد و مخالفان او تقسیم شده و بخش شرقی تحت کنترل مخالفان است.

این دو کریدور امن در منطقه بستان القصر و نزدیکی جاده کاستلو در شمال شهر حلب ایجاد شده‌اند و تلویزیون دولتی سوریه تصاویر اتوبوس هایی را در محل نشان داده اند که آماده جابجایی مردمی هستند که تصمیم گرفته‌اند بخش شرقی حلب که تحت محاصره نیروی‌های دولتی است را ترک کنند.

به دنبال ناکام ماندن آتش بس یک هفته‌ای مورد توافق آمریکا و روسیه در آخر شهریور به منظور ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم حلب، حملات نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی ارتش روسیه در آن شهر تشدید شد و جامعه جهانی، از جمله آمریکا، در مورد بروز فاجعه انسانی هشدار دادند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که روسیه به این نهاد بین المللی اطلاع داده است حملات هوایی در شرق حلب به مدت چهار روز، و هر روز ۱۱ ساعت، متوقف خواهد شد. اقدامی که از دید سازمان ملل برای رسیدن به توافق آتش بس فراگیر و فراهم کردن امکان خروج شورشیان از منطقه کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از این تصمیم یکجانبه مسکو و دمشق، گفته است که آتش بس زمانی کمک کننده خواهد بود که امکان ارسال کمک‌های انسان دوستانه بین المللی به ساکنان بخش شرقی حلب که قصد ترک خانه های خود را ندارند نیز فراهم شود.

حدود ۲۵۰ هزار غیرنظامی ساکن در شرق حلب، تحت محاصره شدید و حملات سنگین نیروهای نظامی سوریه و روسیه قرار دارند. دمشق شورشیان را متهم می‌کند که اجازه نمی دهند غیرنظامیان از فرصت ارائه شده برای ترک منطقه استفاده کنند و قصد دارند از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

مخالفان بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق، ضمن رد این ادعای دولت، می گویند هدف دمشق و مسکو از اسن آتش بس یکجانبه، تخلیه منطقه از غیرنظامیان برای افزایش حملات نظامی و تصرف کل شهر بوده و آنها خود را برای مقابله با این حملات و شسکتن حصر آماده می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG