لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۷

ترکیه: حمله هوایی که احتمالا کار سوریه بوده، تلافی می شود


یک سرباز ترکیه در منطقه مرزی با سوریه
یک سرباز ترکیه در منطقه مرزی با سوریه

به دنبال کشته شدن سه سرباز ترکیه در آنچه که ارتش حمله احتمالی هوایی سوریه توصیف کرد، ترکیه گفت که دست به اقدام تلافی جویانه می زند. از زمان آغاز حملات ترکیه در خاک سوریه از ماه اوت، این اولین مورد کشته شدن نیروهای ترکیه به دست نیروهای دولت سوریه به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ارتش ترکیه این حمله حدود ساعت سه و نیم بامداد پنجشنبه و همزمان با عملیات شورشیان سوری تحت حمایت ترکیه در شمال سوریه رخ داد.

بیانیه فوق می گوید که ده سرباز دیگر در حمله هوایی که «گمان می شود توسط نیروهای رژیم سوریه انجام شده» مجروح شدند. این بیانیه به محل دقیق حمله اشاره نکرده است.

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت: «روشن است که برخی با نبردی که در آن ترکیه علیه داعش می جنگد خرسند نیستند. این حمله مطمئنا تلافی خواهد شد.»

رویترز به نقل از شبکه خصوصی خبری دوغان گفت هفت سرباز دیگر در حمله دومی که ساعاتی بعد در روز پنجشنبه در سوریه رخ داد مجروح و به شهر کیلیس در خاک ترکیه برای درمان منتقل شدند.

پیش بینی می شود که رویارویی مستقیم میان ترکیه که یک عضو ناتو است و نیروهای دولتی سوریه که از حمایت هوایی نیروهای روسی برخوردار است به جنگ در شمال سوریه دامن زند.

ترکیه بخشی از ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش است اما واشنگتن گفته است که از عملیات سه ماهه ترکیه در سوریه حمایت نمی کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG