لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

بازداشت چند تن از معترضان در روسيه


بنابر گزارش پليس روسيه، در جريان تظاهرات روز شنبه در مقابل ساختمان سرويس امنيتی فدرال اين کشور چندين نفر از معترضان از جمله، دو تن از سياستمداران مطرح روسيه دستگير شدند.

سرگئی اودالتسوف، رهبر جنبش جبهه چپ و الکسی نوالنی، دو چهره سرشناس اپوزيسيون روسيه در ميان دستگيرشدگان تظاهرات روز شنبه بودند.

اودالتسوف هنگامی که توسط افراد پليس از محل تظاهرات بيرون برده می شد، می گفت، تظاهرکنندگان مرتکب خلافی نشده اند و تظاهرات بايد ادامه پيدا کند.

ويولتا ولکووا، وکيل مدافع اودالتسوف بازداشت موکل خود را غيرقانونی می داند. او به خبرنگاران گفت، اين افراد در تظاهراتشان مرتکب هيچگونه خلافی نشدند.

برخی از معترضان با پلاکاردهای دست نوشته با اجتماع در مقابل ساختمان سرويس امنيتی فدرال روسيه در مسکو ابراز نگرانی می کردند که روسيه دچار دگرديسی شده و به طرف سالهای سرکوب های سياسی و اجتماعی دوران جوزف استالين کشيده می شود.

برخی ديگر ولاديمير پوتين را مسئول سرکوب حرکت اعتراضی روز شنبه می دانند.

ولاديمير پوتين با وجوديکه از ماه مه گذشته، يعنی از زمان آغاز سومين دوره رياست جمهوری اش با اعتراضات پی در پی مخالفان خود مواجه بوده است، اما اين حرکت ها هنوز نتوانسته خللی در حکومت او ايجاد کند.

مقام های روسيه در نيمه ماه اکتبر اودالتسوف را به اتهام توطئه برای ايجاد بی نظمی در جامعه و سازماندهی حرکت های اعتراضی عليه رئيس جمهوری کشور تحت پيگرد قانونی قرار دادند. اتهامی که در صورت اثبات، ده سال زندان دارد.

منتقدان می گويند، کرملين با بهانه های سياسی اعتراض رهبران و مخالفان دولت را سرکوب می کند.
XS
SM
MD
LG