لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

اگر مرگ رهبر داعش تایید شود، شاید یک افسر دوران صدام رهبر گروه شود


در صورتی که مرگ رهبر داعش تأیید شود، احتمال آن می رود که یکی از دو معاون ارشد او که پیشتر تحت حکومت صدام حسین افسر ارتش بودند، جانشین او شوند.

وزارت دفاع روسيه روز ۲۶ خرداد ماه گفت احتمالا ابوبكر البغدادی، خليفه گروه تروریستی موسوم به داعش، در جريان بمباران هوايی حومه رقه در اواخر ماه ميلادی گذشته كشته شده است. یکی دو بار این خبر تکذیب شد اما روز پنجشنبه ۱ تیر، وزیر خارجه روسیه باز این خبر را تایید کرد اما هنوز مقام های غربی این خبر را تایید نکرده اند.

در همین حال، نیروهای مسلحی که بر روی زمین با داعش مبارزه می کنند و همچنین مقامات آمریکایی از مرگ البغدادی اطمینان ندارند و می گویند شواهدی در دست نیست که این خبر را قطعا تأیید کند. خبر کشته شدن بغدادی در سال های گذشته نیز به گوش رسیده و تنها کمی بعد از آن تکذیب شده بود.

کارشناسان گروه های افراطی اسلامگرا معتقدند در صورتیکه بغدادی کشته شده باشد، دو گزینه برای جانشینی او موجود است: ایاد العبیدی و ایاد الجمیلی.

«ایاد العبیدی» که بیش از ۵۰ سال دارد، وزیر جنگ البغدادی است. «ایاد الجمیلی» نیز با سنی کمتر از ۵۰ سال رئیس مرکز اطلاعاتی داعش موسوم به «امنیت» است. با اینکه تلویزیون عراق در ماه آوریل خبر مرگ الجمیلی را منتشر کرده اما این خبر هنوز تأیید نشده است.

العبیدی و الجمیلی هر دو در سال ۲۰۰۳ به نهضت شورشی سنی های سلفی در عراق پیوستند و از سال ۲۰۱۶ نیز به عنوان دو معاون ارشد البغدادی برای او خدمت کرده اند.

ابوبکر البغدادی خود را رهبر مسلمانان به حساب می آورد و در سال ۲۰۱۴ نیز به خود لقب خلیفه مسلمانان داده که لقبی است ویژه جانشین پیامبر اسلام.

اما به عقیده کارشناسان، احتمالا العبیدی و الجمیلی چنین لقبی را از البغدادی به ارث نخواهند برد چراکه آن دو از جایگاه شرعی لازم برای چنین لقبی برخوردار نیستند و از عنوان دیگری چون «امیر» استفاده خواهند کرد.

تعیین جانشین ابوبکر البغدادی نیازمند تأیید جانشین از سوی شورایی هشت نفره از مشاوران ارشد خلیفه است. ۶ عضو این شورا عراقی، یک عضو آن اهل اردن، و عضو دیگر نیز اهل عربستان سعودی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG