لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۰

روسیه ادعای خود درباره کشتن رهبر داعش را تایید نکرد


ابوبكر البغدادی ۴۶ ساله رهبر خودخوانده گروه داعش است.

چهار روز بعد از ادعای روسیه درباره کشتن رهبر داعش، وزارت خارجه این کشور از عدم تایید این خبر گفت و اعلام کرد مسکو نمی تواند کشته شدن ابوبکر البغدادی را در حملات هوایی این کشور تایید کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، «گنادی گاتیلوف» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد هیچ تأییدیه‌ای درباره کشته شدن «ابوبکر البغدادی» وجود ندارد.

روز جمعه ۲۶ خرداد، وزارت دفاع روسيه اعلام کرد احتمالا ابوبكر البغدادی، خليفه گروه تروریستی موسوم به داعش، در جريان بمباران هوايی حومه رقه در اواخر ماه ميلادی گذشته كشته شده است.

ارتش روسيه روز جمعه اعلام كرده بود كه در حال بررسی اطلاعات مربوط به كشته شدن رهبر داعش است تا بتواند این خبر را رسما تأیید کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، همان روز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری گفت «من هنوز نمی توانم این اطلاعات را صد در صد تأیید کنم.» نيروهای ائتلاف بين المللی به رهبری آمريكا نیز تاكنون خبر كشته شدن ابوبكر البغدادی را تاييد نكرده اند.

در مقابل ادعای مقام های روسیه، مرکز وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز جمعه اعلام کرده بود اطلاعاتی در دست ندارد که بتواند ادعای روسیه مبنی بر کشته شدن رهبر داعش را تأیید کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، جف دیویس، سخنگوی پنتاگون، روز جمعه گفت «ما اطلاعاتی نداریم که این گزارش ها را تأیید کند.»

خبر کشته شدن احتمالی رهبر داعش در حالی به گوش می رسد که این گروه تروریستی در حال از دست دادن آخرین مواضع خود در شهر رقه روسیه و موصل عراق است.

پیکارجویان داعش در این دو شهر با حملات شدید از سوی گروه های مختلفی روبرو شده اند که تحت پوشش هوایی نيروهای ائتلاف بين المللی به رهبری آمريكا با داعش مبارزه می کنند.

ابراهیم البدری القرشی السامرائی که بعدها در سمت رهبر داعش به ابوبکر بغدادی شهرت پیدا کرده، چندین بار موضوع گزارش هایی بوده که مدعی شده اند او مجروح یا کشته شده است.

آخرین پیامی که از سوی بغدادی منتشر شده برمی گردد به ماه نوامبر سال گذشته که در آن از پیکارجویان داعش می خواهد به دفاع از موصل ادامه دهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG