لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

داعش مسجد موصل «محل اعلام خلافت خودخوانده» را تخریب کرد


تصویری از مناره مسجد جامع نوری واقع در بخش قدیمی شهر موصل که از پنجره یکی از خانه های اطراف گرفته شده است - ۱۱ خرداد ۱۳۹۶
تصویری از مناره مسجد جامع نوری واقع در بخش قدیمی شهر موصل که از پنجره یکی از خانه های اطراف گرفته شده است - ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

همزمان با نزدیک شدن نیروهای عراقی به بازپس گیری کامل شهر موصل از داعش، ارتش عراق اواخر چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیکارجویان آن گروه افراطی مسجد قدیمی نوری و مناره‌های معروف آن را منفجر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابوبکر البغدادی رهبر داعش سه سال پیش و پس از اشغال بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه، خلافت خودخوانده خود را در این مسجد – که قدمت آن به بیش از هشت قرن پیش باز می‌گردد – اعلام کرد.

وبسایت اعماق، وابسته به داعش که اخبار و مواضع این گروه اسلامگرای افراطی را پوشش می‌دهد، پیشتر در روز چهارشنبه ادعا کرده بود مسجد جامع موصل بر اثر حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا تخریب شده است.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ جان دوریان سخنگوی این ائتلاف بین المللی که در عراق علیه گروه موسوم به «دولت اسلامی» می‌جنگند، این ادعای وبسایت خبری داعش را رد کرد و گفت «ما حمله‌ای در آن منطقه نداشته‌ایم.»

ساعاتی بعد، دفتر رسانه‌ای ارتش عراق تصویری را منتشر کرد که از فراز آسمان گرفته شده و در آن به نظر می‌رسد بخش‌هایی از مسجد تخریب و مناره آن بر روی خانه‌های کوچک اطراف واقع در بخش قدیمی موصل ریخته است.

بخش قدیمی موصل یا «موصل قدیمه» آخرین سنگرگاه داعش است و نیروهای عراقی مورد حمایت آمریکا روز یکشنبه به سمت آن پیشروی کردند که می‌تواند آخرین مرحله از عملیات ۸ ماهه آزادسازی کامل دومین شهر بزرگ عراق باشد.

شهر موصل در تابستان سال ۱۳۹۳ و در نخستین روزهای تحرکات همزمیان داعش در عراق و سوریه، به اشغال این گروه در آمد و از آن، مانند رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی در عراق یاد می‌شود.

عملیات گسترده آزادسازی موصل ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. رود دجله شهر را به دو نیم تقسیم کرده و نیروهای عراقی اواخر دی ماه شرق آن را از کنترل داعش خارج کردند. عملیات آزادسازی مناطق غربی نیز از اوایل اسفند ماه آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG