لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

کشته شدن ۱۸ نفر در سرکوب معترضان سوری


سربازان و یک تانک در خیابانی در شهری که گفته می شود درعا است، استقرار دارند. این تصویر از یک ویدئوی آماتور گرفته شده است - ۲۵ آوریل ۲۰۱۱
سربازان و یک تانک در خیابانی در شهری که گفته می شود درعا است، استقرار دارند. این تصویر از یک ویدئوی آماتور گرفته شده است - ۲۵ آوریل ۲۰۱۱

با ورود تانک ها و نیروهای نظامی سوریه به درعا، گزارش ها حاکی از کشته شدن دست کم ۱۸ نفر از معترضان در این شهر طی روز دوشنبه است. خشونت های روز دوشنبه، انتقادهای بین المللی را در پی داشته است.

شاهدان و فعالان حقوق بشر در جنوب سوریه این تلفات را در حالی گزارش می دهند که مقام های سوری، در حال گسترش سرکوب اعتراضاتی هستند که از ۵ هفته پیش آغاز شده است.

شاهدان گفته اند اجساد افرادی را داخل خودرویی دیده اند که مورد حمله نیروهای امنیتی در درعا قرار گرفته بودند.

تصاویر ویدئویی که توسط گروه های مدافع حقوق بشر منتشر شده است، حضور تانک ها و ده ها سرباز را در شهر درعا نشان می دهد.

به گفته رسانه های دولتی سوریه، ارتش می گوید حضورش در درعا در واکنش به درخواست شهروندان این شهر بوده است.

گروه های حقوق بشر همچنین گزارش داده اند که نیروهای امنیتی در دوما، از محلات حاشیه شهر دمشق، اقدام به تیراندازی کرده اند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از سوریه خواست سرکوب نظامی را محدود کند و در خصوص کشته شدن معترضان تحقیق کند.

ایالات متحده آمریکا خشونت ها علیه شهروندان سوریه را محکوم کرد و آن را «کاملا اسفناک» خواند.

یک سخنگوی شورای امنیتی ملی آمریکا گفت ایالات متحده در مورد سرکوب های خشونت بار در سوریه، طیفی از واکنش ها از جمله تحریم های هدفمند را در نظر می گیرد تا روشن کند رفتار سوریه «غیر قابل قبول» است.

XS
SM
MD
LG