لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

۲۵ کشته در تظاهرات سوریه


۲۵ کشته در تظاهرات سوریه
۲۵ کشته در تظاهرات سوریه

شاهدان عینی می گویند روز جمعه در تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه به سوی معترضان ضد دولتی در چندین شهر دستکم ۲۵ تن کشته شده اند.

گزارش های دریافتی شهر درعا در جنوب این کشور را کانون تظاهرات و خشونت ها اعلام کرده اند. منابع خبری می گویند شاهدان همچنین در دمشق و حمص شاهد قتل تظاره کنندگان بوده اند. هزاران معترض در پی برگزاری نمازهای جمعه به خیابان ها ریختند و نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور و گلوله های واقعی پاسخ دادند.

تظاهرات علیه حکومت بشار اسد یک روز پس از آن از سر گرفته می شود که او در کوشش برای پایان داده به ناآرامی ها فرمان لغو وضعیت فوق العاده را صادر کرد. شاهدان گفته اند در برخی تجمع ها معترضان در حالی که خواستار پایان حکومت اسد بودند، شعار«آزادی» سر داده بودند.

یک صفحه فیس بوک تظاهرات را در اشاره ای به یک آیین مسیحی، اعتراض های «جمعه خوب» نامیده است. در این صفحه تصاویر مسیحی و اسلامی و کلمات« یک قلب، یک دست، یک هدف» دیده می شود. روز پنجشنبه، اسد ۵۰ سال وضعیت فوق العاده را لغو کرد. این اقدام جدید ترین گام آشتی جویانه اسد در هفته های اخیر است که مخالفت های فزاینده در کشور ادامه دارد. عفو بین الملل گفته است تظاهرات روز جمعه ممکن است بزرگترین رویداد تا امروز باشد و به مقام های امنیتی هشدار داد تا به خشونت متوسل نشوند. این سازمان گفته است از آغاز اعتراض ها در ماه گذشته، بیش از ۲۲۸ تن از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG