لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

آمریکا، اتحادیه اروپا: بشار اسد از قدرت کناره گیری کند


آمریکا، اتحادیه اروپا: بشار اسد از قدرت کناره گیری کند
آمریکا، اتحادیه اروپا: بشار اسد از قدرت کناره گیری کند

آمریکا و دیگر قدرت های جهانی از بشار اسد رییس جمهوری سوریه خواستند به دلیل سرکوب مرگبار معترضین سیاسی استعفا دهد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت وقت آن رسیده است که اسد «کنار برود».

رییس جمهوری آمریکا همچنین دستور داد دارایی های دولت سوریه در آمریکا توقیف شود و شهروندان آمریکایی را از فعالیت در سوریه و یا سرمایه گذاری در سوریه منع کرد.

وی همچنین واردات محصولات نفتی سوریه را ممنوع کرد.

دقایقی پس از انتشار بیانیه کاخ سفید؛ هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت انتقال به دمکراسی در سوریه آغاز شده است و زمان آن است که بشار اسد «از سر راه کنار برود.»

کترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از آقای اسد خواست کناره گیری کند. خانم اشتون گفت بشار اسد کاملا مشروعیت خود را از دید مردم سوریه از دست داده است. او گفت اتحادیه اروپا در حال آماده کردن تحریم های گسترده تر علیه سوریه است.

بریتانیا، فرانسه، آلمان و کانادا نیز آقای اسد را ترغیب کردند کنار برود.

در نیویورک، آمریکا و چهار عضو اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کردند یک قطعنامه تحریمی علیه سوریه آماده می کنند. این اقدام می تواند به دلیل متقاعد کردن روسیه و چین، دو عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد که از حق وتو برخوردارند، دشوار و زمان بر باشد.

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد، واشنگتن و برخی دیگر از اعضای شورای امنیت را متهم کرد که در حال «جنگ دیپلماتیک و انسانی» علیه دولت سوریه هستند.

در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، محققان سازمان ملل متحد اعلام کردند نیروهای بشار اسد حملات گسترده و سازمان یافته ای علیه غیرنظامیان انجام داده اند. گزارش می گوید نیروهای اسد با استفاده از تک تیراندازها، نیروی هوایی و دیگر اقدامات نظامی دست به اعدام خودسرانه زده اند.

این گزارش می گوید نیروهای دولتی تظاهرات کنندگان مخالف دولت را شکنجه داده اند و کودکان را نیز در سرکوب ها هدف قرار دادند که به گفته گزارش، «می تواند جنایت علیه بشریت» تلقی شود.

ناوی پیلای، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه از شورای امنیت خواست پرونده سوریه را به دیوان بین المللی کیفری در لاهه ارجاع دهد.

قرار است تیمی از سازمان ملل متحد برای بررسی شرایط انسانی در سوریه طی چند روز آینده به این کشور سفر کند.

XS
SM
MD
LG