لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با بشار اسد


ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با بشار اسد
ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با بشار اسد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه گفت گزارش ها مبنی بر استفاده گسترده از زور توسط نیروهای امنیتی دولتی علیه شهروندان سوریه، و همچنین ادامه نقض گسترده حقوق بشر در این کشور، او را نگران کرده است.

آقای بان روز چهارشنبه از طریق تلفن با آقای اسد صحبت کرد. بشار اسد به دبیرکل سازمان ملل متحد گفت عملیات ارتش و پلیس متوقف شده است.

یک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت آقای بان درخواست خود را برای انجام یک تحقیق مستقل در مورد خشونت های سوریه و همکاری سوریه با دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد تکرار کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز پنجشنبه اظهارات ناوی پیلای، مسوول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را بشنود. به نظر می رسد خانم پیلای، خواستار ارجاع پرونده سوریه به دیوان بین المللی کیفری شود.

سخنگوی بان کی مون همچنین گفت آقای اسد وعده داده است که در ماه های آینده، اصلاحاتی را به اجرا در آورد، از جمله تجدید نظر در قانون اساسی سوریه و برگزاری انتخابات پارلمانی.

در همین حال، رسانه های غربی می گویند کاخ سفید آماده می شود که از آقای اسد بخواهد از قدرت کناره گیری کند. این اقدام ممکن است روز پنجشنبه انجام شود و شامل تحریم های جدید علیه سوریه شود.

ایالات متحده می گوید بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است. رییس جمهوری سوریه برای پایان دادن به سرکوب مخالفان تحت فشار فزاینده بین المللی قرار دارد.

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای امنیتی صدها نفر را در بندر لاذقیه بازداشت کرده اند و بسياری از دستگير شدگان به دليل اينکه بازداشتگاه شهر پر شده است به یک استادیوم ورزشی منتقل شده اند. به گفته فعالان، در سرکوب شهر لاذقیه دست کم ۳۵ تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG