لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

نیروهای حامی دولت بشار اسد چهار معترض سوری را کشتند


نیروهای حامی دولت بشار اسد چهار معترض سوری را کشتند
نیروهای حامی دولت بشار اسد چهار معترض سوری را کشتند

در پی اعتراضات ضد دولتی در شهر ساحلی بانیاس و بسته شدن بخش بزرگی از شهر توسط ارتش سوریه، نیروهای امنیتی و مردان مسلح حامی دولت، روز یکشنبه چهار معترض سوری را کشته و ده ها نفر دیگر را مجروح کردند.

شاهدان می گویند صدها معترض در نزدیکی مسجد الرحمان که کانون اعتراضات ضد دولتی بوده است گرد هم آمده بودند.

با وجود محدودیت های شدیدی که دولت مصر برای پوشش اخبار اعتراضات ایجاد کرده است و دستوری که به بسیاری از خبرنگاران برای خروج کشور داده شده است، تایید آمار کشته شدگان و مجروحان به طور مستقل ممکن نیست.

دولت سوریه خشونت ها را به گروه های مسلح نسبت داده و وعده داده است که با نا آرامی ها برخورد بیشتری کند.

رسانه دولتی سوریه گزارش داده است یک نیروی امنیتی این کشور کشته و شمار دیگری از نیروها مجروح شدند. گزارش شده است خودروی گشت آنان، در اقدامی که به نظر واکنشی مستقیم به اقدامات نیروهای امنیتی سوریه بوده، در نزدیکی شهر بانیاس مورد حمله افراد مهاجمی قرار گرفت که کمین کرده بودند.

پیشتر در روز یکشنبه، شاهدان اعلام کردند که حامیان دولت اقلیت علوی سوریه، به سمت خودروهای گروهی از مردم که در مسجد سنی های بانیاس گردهم آمده بودند تیراندازی کردند و ۵ نفر را مجروح کردند.

اعتراضات ضد دولتی در سوریه بیش از سه هفته پیش آغاز شد. اعتراضات ضد دولتی در سوریه گسترش یافته است. تظاهرات کنندگان خواستار اصلاحات سیاسی هستند.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه تاکنون با سرکوب و همزمان اعطای امتیازات محدود، به درخواست معترضان پاسخ داده است. امتیازاتی که تا کنون نتوانسته است معترضانی که خواستار تغییرات کلی در نهاد های سوریه هستند را قانع کند.

رسانه دولتی سوریه روز یکشنبه به نقل از آقای اسد اعلام کرد که کشور در مسیر اصلاحات جامع قرار دارد.

اما بشار اسد تا کنون به یکی از درخواست های اصلی معترضان که پایان قانون وضعیت اضطراری است، پاسخی نداده است. این قانون دست دولت را برای سرکوب اعتراضات عمومی و ممنوعیت احزاب اپوزیسیون باز می کند و دولت می تواند دستگیری های خودسرانه را با توجه به آن، توجیه کند.

XS
SM
MD
LG