لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

سوریه به کردها شهروندی اعطا می کند


سوریه به کردها شهروندی اعطا می کند
سوریه به کردها شهروندی اعطا می کند

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به ده ها هزار کرد که در شمال شرقی کشور زندگی می کنند، شهروندی اعطا کرده است.

این اقدام جدید ترین تلاش دولت برای راضی ساختن معترضانی است که در تظاهراتی در سراسر کشور خواهان اصلاحات سیاسی گسترده هستند.

رسانه های دولتی سوریه صدور فرمان شهروندی از سوی اسد را اعلان کردند. وی یک هفته پیش کمیته ای را برای بررسی سرشماری سال ۱۹۶۲ که کردها را از شهروندی محروم می ساخت، تشکیل داد.

کردهای سوریه شکایت کرده اند که دولت در مورد آنها تبعیض روا می دارد و نداشتن شهروندی گاهی کردها را از گرفتن شغل بازداشته است.

تلویزیون دولتی همچنین می گوید اسد فرماندار استان حمس را، که در هفته های اخیر شاهد اعتراضات ضد دولتی بوده برکنار کرده است.

این اقدام یک روز پس از آن انجام می گیرد که دولت سوریه با بستن تنها کازینوی کشور و لغو تصمیمی که آموزگاران زن را از پوشیدن حجاب اسلامی ممنوع می ساخت، سعی کرد به مسلمانان محافظه کار نزدیک شود.

بشار اسد سلسله اصلاحاتی را پیشنهاد کرده است، از جمله تغییراتی در رهبری و بررسی امکان لغو قانون اضطراری کشور که تجمعات را ممنوع می سازد. اما پیشنهادها نتوانسته است اپوزیسیون را راضی کند.

فعالان مخالف دولت از مردم خواسته اند در مراسم یادبود بیش از ۶۰ تن که در اعتراضات اخیر علیه حکام سوریه کشته شدند شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG