لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۸

مروری برمطالب روزنامه های آمریکایی درباره خاورمیانه


مروری برمطالب روزنامه های آمریکایی درباره خاورمیانه
مروری برمطالب روزنامه های آمریکایی درباره خاورمیانه

در مقاله ای در مورد خاکسپاری کشته شدگان درگيريهای چند روز اخير سوريه توسط نيروهای امنيتی که در لس آنجلس تايمز منتشر شده است به نقل از شاهدان و فعالان حقوق بشر سوريه نوشته شده که تنها در روز جمعه ۳۷ نفر به دست ماموران امنيتی سوريه کشته شدند. لس آنجلس تايمز می افزايد با آنکه اينترنت و تلفن در شهر ناآرام درعا قطع شده مردم در تجمع های خود خواهان سرنگونی رژيم خاندان اسد شده اند. به نوشته اين روزنامه دولت ضمن آنکه شمار کشته شدگان را بسيار اندک قلمداد کرده گناه اين کشتار را به گردن خرابکاران خارجی انداخته است.

نيويورک تايمز از کشته شدن ده ها تن از مردم شهر درعا در سوريه براثر تيراندازی نيروهای امنيتی اين کشور در روز جمعه خبر داده و از قول فعالان دموکراسی خواه سوريه می نويسد اين خونين ترين حادثه در طول دو ماهی است که مردم اين کشور در تظاهرات خيابانی خواستار آزادی و دموکراسی شده اند. دولت سوريه گفته است ۱۹ پليس و چند غيرنظامی در درعا توسط گروههای مسلح کشته شده اند.

نيويورک تايمز می نويسد پرزيدنت اوباما کشتار مردم سوريه توسط دولت را خشونتی نفرت انگيز عليه مردمی دانسته که دست به تظاهرات صلح آميز زده بودند. نيويورک تايمز با يادآوری کشتارده هزار نفری مردم شهر حَما درسال ۱۹۸۲ به دستور حافظ اسد، پدر رييس جمهوری کنونی سوريه، می نويسد دولت با کشتار درعا می خواهد به طرفداران دموکراسی در سراسر سوريه پيامی و درسی بدهد.

وال استريت جورنال با اشاره به بحران سياسی بحرين و قطبی شدن جامعه بحرينی به شيعه و سنی می نويسد اين کشور کوچک خليج فارس در منگنه ميان دو دولت بزرگ همسايه يعنی عربستان سعود ی و ايران واقع شده که در يکی سنی مذهبان و در ديگری روحانيان شيعه قدرت حکومتی را در دست دارند.

XS
SM
MD
LG