لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۱

ادامه خونریزی در سوریه


نیروهای دولت سوریه روز ۱۲ فروردین معترضان طرفدار اصلاحات را در حومه دمشق زیر آتش گرفتند. گروه های طرفدار حقوق بشر ادعا می کنند در محله دوما دست کم هشت تن هدف گلوله قرار گرفتند و جان سپردند و شمار بیشتری مجروح شدند. رادوان زیده، مسئول مرکز حقوق بشر سوریه گفت: «این اقدام کشتن سیستماتیک شهروندان صلحجو و غیر مسلح توسط نیروهای امنیتی بود.» جدیدترین قتل ها حتی در حالی صورت گرفت که هزاران سوری در سراسر کشور به اعتراض به سرکوب خشونت آمیز مردم و خودداری بشار اسد، رییس جمهوری از انجام اصلاحات واقعی ادامه می دهند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت «ما کاربرد خشونت علیه شهروندان در سوریه را محکوم می کنیم، و شجاعت و والایی مردم سوریه را می ستاییم. ما از تمام طرف ها می خواهیم آرامش را حفظ کنند و از خشونت بیشتر بپرهیزیند، و از دولت سوریه می خواهیم به حقوق بشر احترام بگذارد و اجازه دهد تظاهرات صلحجویانه و آرام برگزار شود.»

دولت سوریه فرصت مهمی دارد که به درخواست های مردم برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی واقعی پاسخ گوید. پرزیدنت اسد مسئولیت دارد بی درنگ گام های قاطعی بردارد و اقداماتی انجام دهد که آزادی های عمومی و استقلال قوه قضاییه را تضمین کند و دولت را از نقض حقوق انسانی مردم باز دارد.

دولت سوریه باید اقدامات قاطعی را برای منحل کردن دادگاه های ویژه و لغو موادی که آزادی بیان، تجمع و تشکیل انجمن را جرم می داند بررسی کند. مقام های سوریه برای محدود کردن آزادی بیان و بازداشت و مجازات فعالان، منظما به مواد «امنیتی» در قانون مجازات کشور، مانند ممنوعیت «اظهاراتی که حساسیت های ملی را سست می کند» یا «انتشار اطلاعات نادرست یا گزافه گویانه» تکیه می کنند.

افزون براین، سرویس های امنیتی سوریه به رد درخواست های ثبت برای سازمان های مستقل غیر دولتی ادامه می دهند و هیچیک از گروه های حقوق بشر سوریه قادر نیستند قانونا فعالیت کنند. قانون سال ۲۰۰۱ مطبوعات سوریه به دولت اجازه می دهد کنترل گسترده ای بر روزنامه ها، مجلات، و دیگر گاهنامه ها داشته باشد و این محدودیت ها را به رسانه های اینترنتی گسترش داده است. مقام های امنیتی روزنامه نگاران، بلاگرها، و شهروندانی را که از دولت انتقاد می کنند مجازات کرده اند.

پرزیدنت اسد نیاز دارد صدای مردم سوریه را بشنود و به قول هایی که برای اصلاحات داده است وفا کند. ادامه پوشیدن ردای یک اصلاح طلب، بدون اقدامات قاطع و ملموس، کافی نیست. کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت «خشونت پاسخی به ناراحتی های مردم سوریه نیست. آنچه اینک به آن نیاز است راهی معتبر به سوی یک آینده همراه با آزادی بیشتر، دموکراسی، فرصت و عدالت است.»

XS
SM
MD
LG