لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

آخرین سنگر شورشیان به دست نیروهای سوری افتاد


Muslim women attend Ramadan tarawih prayer at Istiqlal mosque in Jakarta, Indonesia.
Muslim women attend Ramadan tarawih prayer at Istiqlal mosque in Jakarta, Indonesia.

اشتون: تنها راه پایان دادن به جنگ برقراری حکومت موقت است که در روندی سیاسی و فراگیر، سوریه ای دمکراتیک و چند صدایی برقرار کند.

به گزارش تلویزیون المیادین، سربازان سوری روز شنبه وارد آخرین استحکامات شورشیان در نزدیکی مرز لبنان در شمال دمشق شدند و به سوی خیابان اصلی پیش روی کردند.

تلویون المیادین که در بیروت قرار دارد، فیلم هایی را نشان داد که در آن سربازان به سوی مدخل ورودی شهر که بر آن نوشته بود به یابرود خوش آمدید پیش می رفتند. ضمن پیش روی سربازان صدای شلیک گلوله نیز شنیده می شد.

تصرف یابرود به بشار اسد امکان می دهد تا گلوگاه مرزی خط تدارکاتی برای شورشیان از طریق لبنان را قطع کند. یابرود در نزدیکی بزرگ راهی ست که دمشق را از شمال به حلب و ازغرب به ساحل مدیترانه ، که اقلیت شیعیان علوی اسد در آن سکونت دارند، متصل می کند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه می گوید نیروهای دولتی برخی از محله ها و حومه ی یابرود را زیر آتش توپ خانه و بمب های بشکه ای گرفته اند.

این سازمان مخالف اسد می گوید نبرد سنگینی بین نیروهای دولتی با حمایت شبه نظامیان شیعی حزب الله علیه جبهه نصرت که شاخه رسمی القاعده در سوریه است و دولت اسلامی عراق و شام (داعش) جریان داشته است.

هزاران تن از مردم یابرود خانه و زندگی خود را رها کرده و گریخته اند. جمعیت این شهر که در شمال دمشق قرار دارد، ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر و وسعت آن حدود ۶۰ کیلومتر است. دولت سوریه در ماه های اخیر در طول بزرگ راه و اطراف دمشق و حلب به پیروزی های فزاینده ای دست یافته و در جنگی که درست سه سال پیش آغاز شد، ابتکار عمل را به دست گرفته است.

همچنین روز جمعه یکی از فرماندهان ارشد جبهه نصرت در جریان تبادل توپ خانه و تیراندازی با نیروهای ارتش و حزب الله کشته شد.

ابو عظام الکویتی معاون فرماندهی جبهه نصرت در ناحیه کوهستانی قلمون بود که در فاصله بین دمشق و مرز لبنان یعنی در منطقه یابرود قرار دارد.

او در گفت و گوهای مبادله اسیران که هفته گذشته روی داد از مذاکره کنندگان اصلی بود. در این مذاکرات ۱۳ راهبه ارتودوکس یونانی که از ماه دسامبر در گروگان جبهه نصرت بودند آزاد شدند.

در جریان جنگ داخلی سوریه که روز به روز فرقه گرایانه تر می شود بیش از ۱۴۰ هزار تن کشته و ۲ و نیم میلیون نفر به خارج فرار کرده اند.

این جنگ با اعتراض های خیابانی علیه اسد در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد و پس از حمله خشونت بار نیروهای امنیتی سوریه به تظاهرکنندگان به شورش مسلحانه تبدیل شد.

روز شنبه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای که به مناسبت سومین سال اغاز جنگ صادر کرد از اسد خواست به ضرب الاجل سازمان ملل درمورد محو کامل سلاح های شیمیایی در سوریه تن دهد.

اسد به تعهد خود در مورد نابودسازی کامل ۱۲ کارخانه تولید سلاح شیمیایی خود تا ۱۵ مارس ۲۰۱۴ عمل نکرده است.

اشتون همچنین گفت که جامعه بین المللی در قبال پایان دادن به این جنگ مسئولیت دارد.

او گفت: « تراژدی سوریه در تاریخ معاصر نظیر ندارد. تنها راه برای پایان دادن به این بحران راه حل سیاسی است. یعنی برقراری حکومتی موقت که در روندی سیاسی و فراگیر، سوریه ای دمکراتیک و چند صدایی برقرار کند.»
XS
SM
MD
LG