لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

تشدید درگیری ها در سومین سال جنگ سوریه


سربازان سوریه روز شنبه با پشتیبانی بمباران سنگین هوایی و آتش توپخانه و تانک بطرف شهرکی عمده در نزدیکی مرز لبنان که در کنترل شورشیان قرار دارد پیشروی کردند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از رسانه های دولتی و فعالان حاکی است سربازان بسوی شهر یابرود پیشروی کردند و اینک کنترل بیشتر منطقه بین دو کشور را در کنترل دارند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت در حالی که زدوخوردهای سنگین در حومه شهر جریان داشت، نیروی هوایی دست کم به ۱۵ حمله دست زد. حداقل پنج رزمنده مخالف در جنگ با نیروهای دولتی، که اعضای حزب الله از آنها حمایت می کردند، کشته شدند.

یابرود آخرین شهرک عمده در منطقه کوهستانی قلمون است که شورشیان در تصرف دارند. در آنجا نیروهای اسد در کوشش برای قطع خطوط تدارکاتی آنها از مرز، ماه ها درحالت تهاجمی قرار داشته اند.

مقامات حزب الله می گویند بسیاری از بمب های اتومبیلی که طی ماه های گذشته در قرارگاه های آن در لبنان منفجر شده، در یابرود ساخته شد.

حزب الله سال پیش آشکارا به جنگ داخلی سوریه پیوست و در کنار نیروهای اسد می جنگد.

در این میان، در آغاز سومین سال جنگ سوریه، ائتلاف اصلی اوپوزیسیون روز شنبه در بیانیه ای عهد کرد « رژیم اسد را که منبع اصلی رنج و عذاب مردم سوریه است» سرنگون کند.

احمد الجربا، رهبر ائتلاف، به ایران، حامی اصلی اسد، و نیز حزب اله و رزمندگان شیعه که از عراق می ایند حمله کرد. او از کشورهایی که از اوپوزیسیون حمایت می کنند خواست به وعده هایی که برای دادن تسلیحات پیشرفته به شورشیان داده اند عمل کنند.
XS
SM
MD
LG