لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

ژنرال موود: شدت خشونت توانایی ناظران را کاهش داده


سرپرست هیأت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه می گوید خشونت در این کشور به سطحی بی سابقه رسیده است، و آتش بس باید اجرا شود تا هیات های غیر مسلح ناظر بتوانند ماموریت خود را ، که ماه پیش به حال تعلیق در آمد، از سر بگیرند.

روز پنجشنبه سربازان سوریه و شورشیان در سراسر کشور به زد و خورد پرداختند و

گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه گزارش داد روز پنجشنبه دست کم ۲۷ تن در سراسر کشور کشته شدند. وزیر امور خارجه عراق گفت بغداد اطلاعات موثقی در دست دارد که ستیزه گران القاعده برای حمله از عراق وارد سوریه می شوند.

ژنرال موود که در دمشق با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت شدت گرفتن خشونت ها توانایی ناظران را برای تایید درگیری ها، گزارش و کمک به گفت و شنود محلی کاهش داده است.
وی گفت جامعه بین المللی مسئولیت اخلاقی و سیاسی نسبت به مردم سوریه دارد،
و زمان آن فرا رسیده است که پراکنده ساختن هیات ناظران متوقف شود، و شورای امنیت سازمان ملل متحد در روزها و هفته های آینده درباره آینده ماموریت هیأت تصمیم خواهد گرفت.

آقای موود گفت هر زمانی که چنین تصمیمی گرفته شود، ناظران وضعیت دشوار مردم را نادیده و ناشنیده نخواهند گرفت، و به فعالیت برای یافتن راه های جدیدی جهت گفت و شنود سیاسی و حل صلحجویانه بحران ادامه خواهند داد.

ژنرال موود عملیات نظارت را در ۱۶ خرداد به دلیل خطرات امنیتی که متوجه هیأت ۳۰۰ نفره ناظران بود به حال تعلیق در آورد. سازمان ملل متحد گفت مهاجمان چندین بار با تیراندازی و بمب هیأت ناظران را هدف گرفتتد.

روز پنجشنبه فعالان سوری گفتند سربازان دولتی با پشتیبانی هلیکوپترها و با گلوله باران کردن و پرتاب خمپاره و آتش زدن محله های نزدیک به شهر خان شیخون در شمال سوریه، به سوی این شهر پیش رفتند. شاهدان در شهر حمص نیز از حملات سنگین نیروهای دولتی خبر می دهند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گزارش داد روز پنجشنبه دست کم ۱۳ تن در سراسر کشور کشته شدند.

در بغداد، هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق گفت افسران عملیاتی القاعده برای کمک، و حملات تروریستی به سوریه رخنه می کنند. بشار اسد، که به فرقه علوی تعلق دارد، ادعا کرده است محرکین تروریست از خارج – از جمله افراد مرتبط با شبکه سنی القاعده - مسئول بیشتر خشونت ها هستند.
این ادعا روز سه شنبه زمانی که جبهه النصر، وابسته به القاعده، مسئولیت شماری از حملات به هدف های طرفدار دولت در سوریه در ماه گذشته را بر عهده گرفت قوت گرفت. جبهه النصره مسئولیت حمله به یک ایستگاه تلویزیونی را که در آن ۷ تن کشته شدند برعهده گرفت.

ارتش سوریه آزاد تروریسم را مردود دانسته است و هرگونه همکاری با گروه های افراطی را که ممکن است از هرج و مرج سوریه برای مقاصد خود بهره برداری کنند تکذیب می کند.

در همین حال انتظار می رود بحران سوریه در راس مذاکرات روز پنجشنبه وزیران امور خارجه فرانسه و ترکیه در پاریس باشد. همتایان آنها از آلمان و روسیه نیز در مسکو مذاکره می کنند.

این دیدارها یک روز پیش از آن صورت می گیرد که فرانسه میزبانی نشست حدود یکصد هیات از «دوستان سوریه» را بر عهده بگیرد. روسیه و چین گفته اند آنها در این اجلاس حضور نخواهند یافت. روسیه و چین در جلسات گذشته این گروه در ماههای آوریل و فوریه نیز شرکت نداشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه گفت هرچند پکن در مذاکرات روز جمعه حاضر نخواهد بود، اما هدف پایان دادن به بحران سوریه مهم است.
او گفت لحظه ای مهم برای یافتن یک راه حل سیاسی فرا رسیده است، و افزود جامعه بین المللی باید توافقی را که در مذاکرات ژنو به دست آمد اجرا کند. در همین حال، حل مساله سوریه کوشش و مشارکت مشترک تمام طرف ها در مناقشه را ایجاب خواهد کرد.

روسیه و چین با کشورهای غربی در مورد معنای توافق روز شنبه در ژنو ، که می خواهد یک نهاد اداری انتقالی در سوریه به وجود آید، اختلاف نظر دارند. چند کشور غربی می گویند در این توافق بشار اسد بخشی از دولت انتقالی نیست، اما چین و روسیه می گویند چنین شرطی وجود ندارد.

چین و روسیه از قدرت وتوی خود در سازمان ملل متحد تا کنون برای جلوگیری از تصویب چندین قطعنامه علیه سوریه استفاده کرده اند.

روز پنجشنبه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه شایعه اعطای پناهندگی سیاسی به بشار اسد را رد کرد. او گفت این موضوع را نخستین بار آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ماه پیش در جریان مذاکراتی با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پیش کشید، و «نماینده ما آن را یک شوخی تلقی کرد.»
XS
SM
MD
LG