لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

یک ژنرال دیگر سوریه به مخالفان پیوست


یک ژنرال دیگر سوریه گریخته است، در همین حال ارتش ترکیه از پیدا شدن اجساد دو خلبان هواپیمایی خبر داد که توسط نیروهای سوریه سرنگون شده است.

با فرار ژنرال سوری به ترکیه در روز چهارشنبه، شمار نظامیان بلند پایه ای که به مخالفان پیوسته اند به 15 نفر افزایش یافت. آنکا را اینک میزبان حدود 250 افسر سوری است که به ارتش آزاد سوریه در جنوب ترکیه پیوسته اند.
ارتش ترکیه روز چهارشنبه گفت اجساد دو خلبان یک فروند جت اف – 4 که توسط نیروهای سوریه سرنگون شد در قعر دریای مدیترانه شرقی پیدا شده است.
مناسبات بین آنکارا و دمشق پس از آن که پدافند هوایی سوریه هواپیمای شناسایی ترکیه را سرنگون کرد تیره شد ، و ترکیه هشدار داد پاسخ خواهد داد. با این حال دو کشور گفته اند نمی خواهند این حادثه به مناقشه مسلحانه منجر شود.

روز چهارشنبه، همچنین گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت در ادامه زدوخورد در سراسر
سوریه 21 تن ، از جمله 11 تن در شهر دیرالزور، 8 تن در استان ادلیب و 5 تن در حومه دمشق کشته شدند. این گروه همچنین زدوخوردهایی را در نزدیکی شاخه اطلاعات نیروی هوایی گزارش داد.


فعالان اوپوزیسیون می گویند خشونت در روزهای اخیر با کشته شدن خد اقل 109 تن در روز یکشنبه، 114 تن در روز دوشنبه و 69 تن در روز سه شنبه شدت گرفته است. صدای امریکا نمی تواند گزارش های تلفات خشونت را مستقلا تایید کند زیرا سوریه دسترسی خبرنگاران بین المللی به مناطق مناقشه را بسیار محددود کرده است.

در پاریس، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا و همتای فرانسوی او گفتند با وجود بشار اسد انتقال سیاسی نمی تواند در سوریه صورت گیرد و از روسیه خواستند به حمایت از متحد دیرینه خود پایان دهد.

لورن فابیوس ، که در پیشاپیش جلسه گروه دوستان سوریه سخن می گفت، اظهار داشت فرانسه می خواهد هرچه زودتر علایمی از پیشرفت ببیند، در غیر این صورت برای درخواست اقدامات سخت تر ، از تحریم ها تا امکان مداخله نظامی، به سازمان ملل متحد بازخواهد گشت.

پیشتر، بشاراسد رییس جمهوری سوریه ترکیه را به حمایت از تروریست هاو کمک به خونریزی در سوریه متهم کرد.
روزنامه ترکی جمهوریت بنقل از اسد می گوید ترکیه پشتیبانی لجیستکی برای شورشیان فراهم آورده است و علاقه مند است در امور داخلی سوریه مداخله کند.

اسد همچنین طیب رجب اردوغان نخست وزیر ترکیه را متهم ساخت یک برنامه فرقه ای را دنبال می کند . اکثریت جمعیت ترکیه و سوریه را اهل سنت تشکیل می دهند، اما اسد و بیشتر اعضای حزب حاکم او از فرقه علوی، شاخه ای از شیعه هستند.

روزنامه حریت روز سه شنبه نخستین بخش مصاحبه با اسد را منتشر کرد که در آن او گفت از این که نیروی نظامی سوریه هواپیمای نظامی ترکیه را سرنگون کرد متاسف است. با این حال تاکید کرد هواپیما در حریم هوایی سوریه که هواپیماهای اسراییلی سه بار از آن استفاده کرده بودند پرواز می کرد.

ترکیه می گوید هواپیما به اشتباه وارد حریم هوایی سوریه شد و پیش از آن که سرنگون شود، به فضای بین المللی بازکشته بود.
XS
SM
MD
LG