لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

کشته شدن شبه نظامیان دولتی در سوریه


فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند ۲۶ مرد، که گفته می شود از رزمندگان گروه شبه نظامی «شبیهه» طرفدار دولت بودند، در شبیخونی در استان حلب کشته شده اند.

رامی عبدالرحمان، رییس گروه ناطر بر حقوق بشر در سوریه ، روز جمعه به صدای امریکا گفت او ویدیویی دریافت کرده است که اجساد خونین مردان را در کنار جاده ای نشان می دهد.

رسانه های دولتی سوریه ظاهراً در اشاره ای به همین حادثه گزارش دادند دست کم ۲۵ تن توسط «تروریست های مسلح» در غرب حلب کشته شدند.

گروه ناظر گفت نمی تواند تایید کند که آیا قربانیان - آن گونه که رسانه ها گزارش دادند - غیر نظامی بودند یا شبه نظامیان شبیهه که مسئول یک سلسله حملات مرگبار به غیر نظامیان در ماه های اخیر شناخته می شوند.

گروه همچنین گزارش داد روز جمعه زد و خوردهایی بین سربازان دولتی و شورشیان در شهر حمص درگرفت. عقیده بر این است که در آنجا صدها غیر نظامی به دام افتاده اند و قادر نیستند سرپناهی پیدا کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ پس از روبرو شدن با تیراندازی های روز پنجشنبه کوشش برای خارج ساختن غیر نظامیان از حمص را متوقف ساخت. کمیته گفت سعی خواهد کرد به محض آن که شرایط اجازه دهد باز گردد.

سازمان ملل متحد می گوید اینک بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار سوری به کمک فوری نیاز دارند و هشدار می دهد وضع در سوریه بدتر می شود.

در همین حال وزارت امور ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه بیانیه ای درباره پناهنده شدن خلبان سوری به اردن صادر کرد. دراین بیانیه آمده است:

«ما از تصمیم خلبان سوری برای انجام این عمل صحیح استقبال می کنیم. ما برای مدتی طولانی از اعضای ارتش و رژیم سوریه خواسته ایم که از رژیم جدا شده و به جای اینکه در جنایات رژیم شریک باشند، پستهای خود را رها کنند. این تنها یکی از موارد متعددی است که سوریها، از جمله اعضای نیروهای امنیتی، اعمال وحشتناک رژیم اسد را مردود دانسته اند و آخرین نمونه از آن هم نخواهد بود.»
XS
SM
MD
LG