لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۵

روسیه مخالف هرگونه دخالت خارجی در سوریه است


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید حل بحران سوریه باید از سوی مردم سوریه باشد و روسیه هیچ نوع دخالت خارجی را تایید نمی کند.

این سخنان را آقای لاوروف روز پنجشنبه و دو روز پیش از کنفرانس سوریه در ژنو ایراد کرد. قرار است روز شنبه نمایندگان قدرتهای بزرگ جهانی در ژنو درباره طرح صلح کوفی عنان در مورد سوریه بحث کنند.

آقای لاوروف گفت: نشست ژنو قرار بود از طرح کوفی عنان حمایت کند و شرایطی تعیین کند برای پایان دادن به خشونتها و شروع یک گفتگوی ملی در سوریه، که همه در آن شرکت کنند، نه این که قبلا درباره آن تصمیم گرفته شده باشد.»

قرار است آقای لاوروف روز جمعه در سن پیترزبوگ با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا دیدار کند.

آقای لاوروف عدم دعوت ایران متحد سوریه به نشست ژنو را «اشتباه» خواند و از ایران به عنوان «یک بازیگر بانفوذ» در این شرایط نام برد. عربستان سعودی که حامی شورشیان در سوریه است نیز از فهرست مدعوین به ژنو حذف شد.
روز چهارشنبه محمد خزایی سفیر دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که چرا برخی کشورها با حضور ایران در کنفرانس سوریه مخالف اند، گفت ایران در دهه های اخیر نقش سازنده ای در منازعات منطقه ایفا کرده و بی توجهی به ایفای چنین نقشی یکی دیگر از اشتباهات استراتژیکی است که برخی کشورها من جمله آمریکا مرتکب می شوند.
سخنگوی سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه گفت: کوفی عنان خواهان درگیر کردن ایران در مسئله سوریه است حتی اگر از این کشور برای شرکت در اجلاس بین المللی بحران سوریه دعوت بعمل نیاید‫.‬

آقای عنان از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، ترکیه و نماینده اتحادیه عرب برای شرکت در این نشست دعوت کرده است. آقای عنان روز چهارشنبه گفت«گروه عمل سوریه» سعی خواهد کرد در باره اصول انتقال سیاسی به رهبری سوری ها توافق کند. شورای ملی سوریه روز پنجشنبه گفت با هرگونه توافقی که به استعفای اسد نینجامد مخالف است.

روز پنج شنبه ستونهای دود آسمان دمشق را فرا گرفت. تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که ستونهای دود ناشی از انفجار دو بمب در نزدیکی کاخ قوه قضاییه توسط «تروریست ها» در دمشق است. بر اساس همین گزارش، سه تن در این انفجار زخمی شدند، و دهها خودرو آسیب دیده اند.
XS
SM
MD
LG