لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

هزاران آواره سوری در گریز از جنگ داعش و کردها به ترکیه پناه بردند


سربازان ترکیه در مرز به پناه جویان سوری کمک می کنند.
سربازان ترکیه در مرز به پناه جویان سوری کمک می کنند.

در گرماگرم نبرد شورشیان میانه‌رو و نیروهای کرد با پیکارجویان داعش که شهر مرزی تل‌ ابیض در سوریه را تصرف کرده اند، روز چهارشنبه هزاران تن از مردم سوریه به ترکیه گریختند.

خبرگزاری رویترز از قول یکی از عکاسان این خبرگزاری که درمحل حضور دارد نوشته است پناه‌جویان از طریق یک گذرگاه مرزی موقت که تحت نظر ژاندارمری ترکیه قرار داشت، وارد ترکیه شده اند و بیشتر آنان زن و کودک هستند.

به گفته یک مقام ترکیه در هفته گذشته بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ تن به این منطقه پذیرفته شده اند و تنها در روز چهارشنبه ۲ هزار نفر ثبت نام شده اند. این آوارگان، در پی پیشروی نیروهای کرد و بمباران های پشتیبانی هوایی ائتلاف اعراب وآمریکا برای بیرون راندن داعش، خانه های خود را رها کرده و گریخته اند.

بخش شمال شرقی سوریه به دلیل مرتبط بودن با مناطق تحت کنترل داعش در سوریه و عراق برای این گروه افراطی دارای اهمیت است.

هفته گذشته نیروهای داعش به حسکه، مرکز این استان حمله کردند. اداره حسکه بین کردها و نیروهای دولتی بشار اسد تقسیم شده است.

کردهای سوریه از فرصت جنگ پیچیده ای که در سوریه برپاست، برای گسترش کنترل خود بر منطقه استفاده کرده اند و از کوبانی تا قمیشلی را به تصرف درآورده اند و به آن به منزله دولت آینده کرد می‌نگرند.

ترکیه نیز به نوبه خود از این که این امر کردهای ترکیه‌ای هم جوار با آنان را به جدایی خواهی تشویق کند، بیم دارد.

به گفته مقام ترکیه ای، پناه جویان همه عرب های سوری یا عراقی اند و کردها در میان شان نیستند.

به گفته او «به نظر می رسد که یک تغییر مهم جمعیتی در منطقه در شرف وقوع است.. عرب ها بیرون رانده می‌شوند و کردها جایشان را می‌گیرند. اگر وضع به این صورت ادامه یابد جمعیت بومی منطقه شاید دیگر جایی برای بازگشت نداشته باشد.»

XS
SM
MD
LG