لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

پنج آواره سوری بر اثر برف و سرما جان سپردند


یک آواره سوری در برابر چادرش در یک اردوگاه آوارگان سوری در توفان برف ایستاده است. ۷ ژانویه ۲۰۱۵
یک آواره سوری در برابر چادرش در یک اردوگاه آوارگان سوری در توفان برف ایستاده است. ۷ ژانویه ۲۰۱۵

برف و باران و سرمای شدید در روزهای اخیر وضعیت زندگی را بر ساکنان اردوگاه آوارگان سوری در خاک اردن، که به سبب جنگ ناگزیر به ترک خانه و زندگی خود شده اند، از آنچه بود دشوارتر کرده است. پناه جویان ساکن اردوگاه زعتری روز پنجشنبه از سازمان ملل درخواست کمک کردند.

کولاک برف و بادهای تند چادرهایی را که تنها سرپناه آوارگان سوری ساکن اردوگاه زعتری محسوب می شود، تخریب کرده است. مردم از کوچک و بزرگ دور آتش جمع می شوند تا از گزند سرما در امان باشند. اما این گزینه ای موقت است.

ابومحمد، یکی از آوارگان سوری می گوید: «وضع هوا خیلی بده. دیروز بشدت برف بارید. ما دیشب خیلی ها رو به مدرسه منتقل کردیم چون برف و توفان چادرهاشون رو خراب کرده بود. تراژدی بدیه. تحملش برای همه واقعا مشکله. چادر بعضی ها از بین رفته و برق یا وسیله گرمایی هم نیست. هیچ چیز نیست.»

اما اوضاع تنها در اردن چنین نیست. توفان زمستانی همه خاورمیانه را، از اسرائیل و کرانه باختری رود اردن گرفته تا لبنان و ترکیه و نوارغزه در بر گرفته است. معمولا در این وقت سال دمای هوای این منطقه جهان از۱۳ درجه سانتی گراد پایین تر نمی رود. اما امسال درجه حرارت هوا به زیر صفر رسیده است.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بیش از۷۰ هزار آواره سوری در اردوگاه زعتری اقامت دارند. ابورافت، پناه جوی دیگری است که می گوید به سر پناه و بخاری بیش از هرچیز نیاز است.

«ما سرپناه و بخاری می خواهیم. دیروز خیلی ها رو به مدرسه ها بردیم چون وضع بدی بود. چادرها خراب شده، زیراندازها خیس آب شده. مردم در درجه اول به سرپناه و بخاری نیاز دارند.»

سازمان ملل متحد می گوید برای کمک به ۴۱ هزار کودک آواره سوری در طول زمستان پول نقد کنار گذاشته است. با این حال شورای پناهندگان نروژ می گوید این کمک ها کافی نیست و آوارگان جانشان را در این وضعیت از دست می دهند.

خبرگزاری ملی لبنان از مرگ یک چوپان ۳۵ ساله سوری و یک پسربچه ۸ ساله در کوهستان های مرزی لبنان و سوریه خبر داده است که گرفتار توفان شده بودند. به گزارش اسوشیتد پرس روز چهارشنبه نیز سه نفر پناهنده اهل سوریه در لبنان بر اثر توفان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG