لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

ارتش سوریه نیروهای داعش را از حسکه بیرون راند


نیروهای داعش
نیروهای داعش

ارتش سوریه چند موضع راکه در روزهای اخیر به تصرف داعش درآمده بود، مانند یک ایستگاه نیروی برق و یک زندان که داعش از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده می کرد، بازپس گرفته است.

نیروهای دولتی سوریه پیکارجویان داعش را که قصد تصرف شهر حسکه در شمال غربی سوریه را داشتند وادار به عقب نشینی کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، روز یکشنبه اعلام کرددر جریان «نبردی شدید» نیروهای دولتی توانستند این پیکارجویان جهادگرا را از مرز جنوبی این شهر به عقب برانند. حسکه مرکز استانی به همین نام در سوریه است.

به گزارش این سازمان«داعش که از روز پنجشنبه در مرز جنوبی این شهر مستقر شده بود، پس از نبردی شدید با نیروهای سوری تا ۲ کیلومتر عقب نشینی کرد».

خبرگزاری رسمی سوریه نیز در گزارشی از این نبرد گفت ارتش سوریه چند موضع راکه در روزهای اخیر به تصرف داعش درآمده بود، مانند یک ایستگاه نیروی برق و یک زندان، که جهادی‌ها از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده می‌کردند، بازپس گرفته است.

به گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه، جنگ هم اکنون در منطقه اطراف این زندان ادامه دارد.

هفته گذشته داعش با هجوم به حسکه توانست در مرز جنوبی آن پیش‌روی کند.

شهر حسکه در کنترل مشترک نیروهای کرد و دولت قرار دارد. به گزارش سازمان نظارت برحقوق بشر سوریه، نیروهای کرد در آغاز وارد نبرد با داعش نشده بودند اما پس از آن که «شخصیت هایی در شهر حسکه» از عدم مشارکت آنان انتقاد کردند، جنگ با داعش را شنبه شب در نواحی غربی تحت کنترل خود آغاز کردند.

به گفته رامی عبدالرحمان، مدیر این سازمان، «پس از چندین نشست با نیروهای کرد برای آن که در دفاع از شهر مشارکت کنند، کردها با این شرط که به عنوان نیروی اصلی مبارزه شناخته شوند، پذیرفتند که به طور مستقیم وارد جنگ شوند. اما جنگ در کنار نیروهای دولتی را نپذیرفته‌اند».

در جریان یورش داعش به حسکه که روز ۳۰ ماه مه آغاز شد، تاکنون ۱۱۹ تن کشته شده‌اند که ۷۱ تن از آنان از نیروهای سوری و ۴۸ تن از نیروهای داعش هستند. ۱۱ تن از کشته‌شدگان داعش بمب‌گذار انتحاری بودند.

XS
SM
MD
LG