لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

حمله هماهنگ شورشیان به زندان مرکزی حلب


.
.
شورشیان سوریه در کوشش برای آزاد ساختن صدها مخالف رژیم، روز چهارشنبه به حمله ای هماهنگ به زندان اصلی شهرحلب دست زدند. در همین حال، خاموشی اینترنتی برای دومین بار در دو هفته کشور را فراگرفت.

گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، مستقر در لندن، حاکی است شورشیان پیش از کوشش برای حمله به زندان، دو بمب اتومبیلی را همزمان در خارج از دیوارهای آن منفجر کردند. به گفته مدیر گروه، زد و خوردهای شدید بین سربازان اسد و رزمندگان مخالف در اطراف بازداشتگاه جریان دارد. در مورد تلفات هنوزگزارشی نرسیده است.

او گفت عقیده براین است که در زندان مرکزی حلب حدود ۴۰۰۰ نفر دربازداشت بسر می برند، حدود ۲۵۰ نفر آنها به دلایل مرتبط با قیام ۲۶ ماهه علیه رژیم اسد زندانی هستند.

در این میان، سراسر سوریه روز چهارشنبه حدود ساعت ۱۰ پیش از نیمروز به وقت محلی در خاموشی اینترنتی فرورفت.

اسوشتید پرس به نقل ازساکنان محلی ویک شرکت درآمریکا گزارش داد این رویداد تکرار چیزی است که در هفتم و هشتم ماه مه روی داد.

یک مقام در اداره ارتباطات سوریه گفت یک کابل اینترنت در حومه دمشق قطع شد و تعمیرآن چند ساعت طول خواهد کشید. اسوشیند پرس می گوید مقامات سوریه در گذشته برای مختل ساختن ارتباط های شورشیان سرویس های تلفنی و اینترنتی را در برخی مناطق قطع کرده اند.

روز چهارشنبه همچنین دست کم ۲۶ جناح شورشی، از جمله گروه های اسلامی، در کوشش برای بازگشایی یک مسیر تدارکات نظامی و بازستانی شهری در نزدیکی دمشق که ماه پیش به تصرف نیروهای رژیم درآمد، به یکدیگر پیوستند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت گروه های شورشی، از جمله جبهه النصره وابسته به القاعده، در اطراف شهر عطیبه با سرباران دولتی به نبرد پرداختند. ارتش کنترل عطیبه را در اواخر آوریل بدست گرفت، و مسیر تسلیحاتی اوپوزیسیون بین اردن و دمشق را قطع کرد.

در این میان، در اردن، کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد هشدار داد جنگ در سوریه شمار بی سابقه ای از سوری ها را به لبنان، اردن، ترکیه و عراق فراری داده است و منابع آب وغذا زیرفشار قرار گرفته اند.
XS
SM
MD
LG