لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

جان کری: کنفرانس صلح سوریه در اوائل ماه ژوئن


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا میگوید وی انتظار دارد که دولت سوریه و ائتلاف عمده اپوزیسیون این کشور در کنفرانس صلح سوریه در ماه ژوئن شرکت کنند.

آقای کری که روز سه شنبه در استکهلم بود گفت روسیه به وی اطلاع داده است که دولت سوریه نام مذاکره کنندگان را معرفی کرده است.

در همین حال رسانه های سوریه به نقل از «عمران الزعبی» وزیراطلاعات سوریه نوشته اند که دولت سوریه برای تصمیم گیری در این زمینه که آیا در این کنفرانس شرکت کند یا نه نیاز به جزییات بیشتری دارد.

اما جان کری وزیر خارجه امریکا به سوریه هشدار داد که عدم شرکت در این کنفرانس «محاسبه غلط» است که حمایت بیشتری را برای اپوزیسیون به ارمغان خواهد آورد.

روسیه و آمریکا هفته گذشته برای تشکیل یک کنفرانس صلح سوریه برغم دیدگاههای متفاوت در مورد این کشور موافقت کردند.

روسیه از متحدین دراز مدت بشار اسد رییس جمهوری سوریه است در حالیکه آمریکا با ارسال کمکهای غیرمرگبار به شورشیان سوریه موافقت کرده است.

لارن فابیو وزیر خارجه فرانسه نیز اذعان کرده است که تلاشهای دیپلماتیک برای جمع آوری دوطرف متخاصم سوریه امری بسیار دشوار است. وی گفت دو طرف باید برسر مذاکره کنندگانی موافقت کنند که دستشان به خون کسی آغشته نباشد. براساس آمار غیر رسمی بیش از هشتاد هزار نفر در ناآرامیها و جنگ داخلی سوریه کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG