لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

نشست پاریس خواهان تحریم های جدید علیه سوریه شد


رهبران جهان که در پاریس گرد آمده اند خواهان تحریم های جهانی جدیدی علیه سوریه شده اند. در همین حال خبرها حاکی است که یک ژنرال ارشد سوریه رژیم اسد را رها کرده است.

نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور روز جمعه به عنوان بخشی از کوشش جهت زیرفشار گذاشتن دولت سوریه برای پایان دادن به سرکوب خشونت بار ناراضیان، خواستار مجازات های سخت تر و گسترده تر علیه دمشق شدند. گروه به اصطلاح «دوستان سوریه» عهد کرد بر کمک به شورشیان سوریه بیافزاید و تجهیزات ارتباطی برای آنها فراهم آورد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت او می خواهد تمام گزینه ها باز باشد زیرا وضع سوریه بدتر می شود.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا رژیم اسد را محکوم کرد و گفت: این که دولتی مردم خودش را بکشد، با هر معیار قانون بین المللی و کرامت انسانی مغایر است.

در حالی که جلسه جریان داشت، وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد سرتیب مناف طلاس، از فرماندهان گارد ریاست جمهوری سوریه گریخته است. گزارش ها حاکی است که او ممکن است رهسپار فرانسه شده باشد.

پس از جلسه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت خروج طلاس نشان می دهد وضع در سوریه تغییر می کند.
بعدا، یک سخنگوی وزارت دفاع امریکا در واشنگتن فرار سرتیپ طلاس را مهم نامید.

لورن فابیو وزیر امور خارجه فرانسه می گوید خروج سرتیپ مناف طلاس نشان می دهد حکومت اسد قابل دوام نیست.

یک مقام گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید فرار ژنرال می تواند آغازی بر پایان رژیم اسد تلقی شود.
او یاد آور می شود ژنرال طلاس یکی از افراد مهم رژیم است ، به خانواده رییس جمهوری، بشار اسد و برادرش ماهر بسیار نزدیک است و می توان گفت فرارش ضربه ای مهم بر رژیم وارد می آورد.

امریکا و جامعه بین المللی برنامه ای را برای انتقال دمکراتیک در سوریه تایید کرده اند. هدف این برنامه پایان دادن به خشونتی است که از مارس ۲۰۱۱ تا کنون نزدیک به ۱۵ هزار تن قربانی گرفته است، تا راه برای روی کارآمدن یک دولت وحدت پس از اسد هموار شود.

رهنمودها برای انتقال به حکومتی است دموکراتیک، پای بند به قانون، احترام به حقوق انسانی تمام مردم، حفظ تمامیت سوریه، تشکیل یک نهاد اداری انتقالی، و یک روند فراگیر و شفاف، برای بررسی قانون اساسی و آمادگی جهت برگزاری انتخابات آزاد.

ایالات متحده و دیگران این برنامه را به جلسه گروه دوستان مردم سوریه در پاریس ارائه دادند و خواهان تقویت همفکری بین المللی گسترده تری شدند. هیلاری کلینتون گفت: «تا وقتی اسد به جنگ با مردم خود ادامه دهد، و خودش حالا آن را جنگ می نامد، جامعه بین المللی باید به فشار بر رژیم ادامه دهد تا خشونت را متوقف سازد و کار بیشتری جهت فراهم آوردن کمک های انسانی برای نیازمندان انجام دهد.»

هیلاری کلینتون از همه کشورها خواست تمام امکانات خود را جهت زیر فشار گذاشتن سوریه و مخالفان برای قبول برنامه کوفی عنان و پشتیبانی از آن به کار برند. وی گفت: تمام کشورهایی که بر دولت سوریه نفوذ دارند، باید کمک کنند اسد خشونت را متوقف سازد، اصول انتقال قدرت را بپذیرد، و به تعهدات خود به برنامه عمل کند.»
سرانجام، امریکا و شریکانش برای تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت کار خواهند کرد که بار دیگر بر برنامه شش ماده ای عنان تاکید خواهد گذاشت. برنامه از رژیم می خواهد حملات را متوقف سازد و سربازانش را خارج کند، و اقداماتی فوری برای عدم رعایت آن، از جمله وضع تحریم ها، صورت گیرد.

وزیر امور خارجه امریکا گفت خطرات ساکت نشستن جامعه بین المللی بسیار زیاد است. اگر سوریه بیشتر در گرداب جنگ داخلی فرو رود، نه فقط غیر نظامیان بیشتری خواهند مرد ، و آوارگان بیشتری از مرزها خواهند گذشت، بلکه مسلماً بی ثباتی به کشورهای منطقه سرایت خواهد کرد.
هیلاری کلینتون گفت : مردم سوریه سزاوار پشتیبانی امریکا و هر ملتی هستند، بنابراین ما پیش خواهیم رفت، هر مسیر دیپلماتیکی را دنبال خواهیم کرد، و نقش رهبری کننده ای را برای حل بحرانی که بیش از حد طولانی شده است بر عهده خواهیم گرفت.
XS
SM
MD
LG