لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

کلینتون پول ایران را یک عامل ماندن اسد دانستهیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز، جمعه، ضمن درخواست تصویب قطعنامه ای با ضمانت های اجرائی در سازمان ملل متحد برای انتقال قدرت در سوریه، بشدت روسیه و چین را برای ممانعت از پیشرفت تلاش هائی سرزنش کرد که می تواند به بحران پایان در سوریه پایان بدهد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از پاریس ، که امروز صحنه برگزاری جلسه دیگری زیر عنوان «دوستان سوریه» بود، می گوید خانم کلینتون گفت «ما باید به شورای امنیت بازگردیم و خواستار قطعنامه ای شویم که در صورت عدم مراعات، متضمن عواقبی واقعی و فوری، از جمله تحریم های مندرج در فصل هفتم منشور آن باشد - فصلی که متضمن اقداماتی متعدد از تحریم های اقتصادی گرفته تا توسل به نیروهای نظامی است.

خانم کلینتون همچنین از نمایندگان ۱۰۰ کشور و نهاد شرکت کننده در این جلسه خواست «سراغ روسیه و چین بروند و از هر دو کشور بخواهند حاشیه نشینی را کنار بگذارند و از آرمان های مشروع و قانونی مردم سوریه حمایت کنند».

خانم کلینتون با لحنی خشن گفت تصور می کند «این دو کشور باور ندارند که بابت ایستادن در کنار رژیم بشار الاسد باید هزینه ای بپردازند».

خانم کلینتون گفت «تنها راهی که وضعیت را عوض می کند این است که تمامی کشورهای حاضر در اینجا مستقیما و فورا روشن کنند که روسیه و چین بابت این حمایت هزینه ای پرداخت خواهند کرد. این دو کشور جلوی پیشرفت را با ایجاد مانع گرفته اند و این وضعیتی است که بیش از این قابل تحمل نیست».

خانم کلینتون در عین حال پیشرفت هائی را که تاکنون حاصل شده است ستود و گفت «حرکتی توقف ناپذیر در جهت پایان بخشیدن به این رژیم وجود دارد».

خانم کلینتون همچنین کشورهائی را که موافقت کرده اند به مردم سوریه کمک کنند اما در مورد وضع و اعمال تحریم های تنبیهی اقدامی بعمل نیاورده اند تقبیح کرد و گفت این باعث شده است که اسد در قدرت باقی بماند.

خانم کلینتون گفت آنچه اسد را در قدرت نگاه می دارد پولی است که از ایران می رسد، کمکی است که از روسیه می گیرد، و کوتاهی کشورهائی است که تحریم های تنبیهی را وضع و اعمال نکرده اند".

خانم کلینتون گفت «نمی توان از یک طرف خواستار انتقال قدرت شد و از طرف دیگر به دولت حاکم اجازه داد با تحریم روبرو نشود».
XS
SM
MD
LG