لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

سوئیس قطعه به سرقت رفته مجسمه رامسس دوم را به مصر تحویل داد


یکی از مجسمه‌های عظیم رامسس دوم (وسط) پس از اتمام مرمت، در جنوب قاهره، مصر ۲۰۱۷ (عکس تزئینی)
یکی از مجسمه‌های عظیم رامسس دوم (وسط) پس از اتمام مرمت، در جنوب قاهره، مصر ۲۰۱۷ (عکس تزئینی)

سوئیس روز دوشنبه قطعه‌ای از مجسمه ۳۴۰۰ ساله رامسس دوم فرعون مصر را که بیش از ۳۰ سال پیش به سرقت رفته بود، به مصر بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارین باخمن، مدیر اداره فدرال فرهنگ، این قطعه را به سفارت مصر در برن، پایتخت سوئیس تحویل داد.

این قطعه اثر باستانی بخشی از اموال مصادره شده تحت یک دادرسی جزایی در ژنو بود که طبق قانون «انتقال بین‌المللی اموال فرهنگی» سوئیس به مصر بازگردانده شد.

وزارت فرهنگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مجسمه سنگی فرعون رامسس دوم بخشی از یک مجموعه مجسمه گروهی است که در آن پادشاه در کنار خدایان مختلف مصر [باستان] نشسته است.»

در این بیانیه آمده است که «این قطعه بین اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ از معبد رامسس دوم در شهر ابیدوس مصر به سرقت رفت و از چندین کشور مختلف عبور کرد تا این که به سوئیس رسید.»

وزارت فرهنگ گفت از آنجایی که اشیای تاریخی مصر باستان طرفدار زیاد دارد، این کشور در شمال آفریقا به شدت تحت تاثیر غارت و تخریب اماکن باستانی خود قرار گرفته است.

این وزارتخانه گفت: «این بازگردانی بر تعهد مشترک سوئیس و مصر برای مبارزه با تجارت غیرقانونی اموال فرهنگی تأکید می‌کند.»

رامسس دوم که با نام رامسس کبیر نیز شناخته می‌شود، در قرن سیزدهم پیش از میلاد مسیح، بیش از ۶۰ سال مقتدرانه حکومت کرد و ثبات و رونق را به مصر آورد، با این حال ظاهراً او وقت آن را نیز داشت که بر ۱۰۰ فرزند پدری کند.

تابوت پرزرق و برق رامسس دوم از بهار سال جاری در یک تور نمایشگاهی در پاریس که تا اواخر تابستان ادامه دارد، به نمایش گذاشته شده است.

جسد مومیایی شده فرعون در مصر باقی مانده است، چرا که قوانین مصر اکنون حمل اجساد مومیایی شده سلطنتی را به خارج از کشور منع می‌کند.

XS
SM
MD
LG