لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

سوئیس تحریم‌های ایران را لغو می‌کند


به دنبال توافق اتمی ایران و ۵+۱ ، سوئیس با صدور بیانیه‌ای از تصمیم خود برای لغو یک‌جانبه تحریم‌های ایران خبر داد.

این اقدام، سوئیس را به اولین کشور در جامعه بین‌الملل تبدیل می‌کند که پس از توافق جامع ۱۴ ژوئیه، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را لغو می‌کند.

بیانیه‌ای که دولت سوئیس در روز چهارشنبه منتشر کرد می‌گوید تصمیم اخیر این کشور موانع نقل و انتقال فلزات گرانبها با نهادهای دولتی ایران و فراورده‌های نفتی ایران را برمی‌دارد. همچنین لزوم گزارش کردن نقل و انتقال نفت خام ایران و فراورده های نفتی و قوانین مربوط به سیاست‌های بیمه مرتبط با این کار رفع می‌شود. این در حالی‌است که سوئیس تمهیدات فوق را از ژانویه ۲۰۱۴ به دنبال توافق موقت به حالت تعلیق درآورده بود.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تحریم‌های آمریکا به قوت خود باقی است و شرکت‌ها و کشورهای ناقض آن، مشمول مجازات می‌شوند.

او گفت آمریکا از قبل در جریان این اقدام سوئیس قرار نگرفته بود و نمی‌دانست که سوئیس قصد دارد قبل از آن که ایران گام‌های اولیه لازم در انجام وعده‌ها و محدود کردن برنامه اتمی‌اش را بردارد، و قبل از آن که آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد مجازات‌هایشان را بردارند، تحریم‌ها را لغو کند.

سوئیس محل استقرار برخی از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان، میانجی مناسبات دیپلماتیک و کنسولی ایران و آمریکا از انقلاب ۱۳۵۷ به این سو بوده است.

سوئیس در بیانیه اخیرش گفت: «توافق جدید افق‌های جدید اقتصادی و سیاسی با ایران را باز می‌کند.» این بیانیه همچنین می‌گوید تصمیم سوئیس در لغو تحریم‌های ایران بر «حمایت این کشور از روند جاری برای اجرای توافق و همچنین اطمینان این کشور به مقاصد سازنده طرف‌های مذاکره» تاکید می‌کند.

XS
SM
MD
LG