لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۶

رفع تحریم؛ ارمغان توافق اتمی برای افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران


شماری از شرکت ها و افراد مرتبط با سپاه پاسداران با اجرای توافق اتمی از تحریم خارج می شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:50 0:00

خبرگزاری رویترز در گزارش پژوهشی جامعی می‌گوید در سایه توافق جامع اتمی ایران، ۹۰ شرکت و نهاد مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از زیر تیغ تحریم خارج می‌شوند.

این گزارش می‌گوید گسترش احتمالی فعالیت‌های مالی امپراطوری سپاه منتقدان توافق را خشمگین و درعین حال مشتاقان بازگشایی بازار ایران به جهان خارج را هیجان‌زده خواهد کرد. در آینده سپاه به اشکال مختلف به عنوان دروازه‌بان مروادات اقتصادی، با شرکت‌های خارجی کار خواهد کرد.

این گزارش می‌گوید روند لغو تحریم پیچیده است و مرحله‌ای انجام خواهد شد. برخی شرکت‌ها باید هشت سال صبر کنند و برخی دیگر نه. مثلا بازوی ساخت‌وساز سپاه، موسوم به خاتم‌الانبیا که دست‌کم ۸۱۲ شعبه فعال به ارزش میلیاردها دلار دارد و واشنگتن آن را در زمره گسترش‌دهندگان سلاح‌های کشتار جمعی قرار داده بود، از جمله گروه دوم است.

اتحادیه اروپا قرار است خاتم‌الانبیا را از فهرست تحریم خارج کند حال آن که آمریکا قوانین تحریمی سرسختانه‌اش علیه آن را ادامه خواهد داد.

رویترز می‌گوید طبق برآوردهایش حدود ۹۰ مورد، شامل مقامات سابق سپاه، شرکت‌ها و نهادهایی مثل خود سپاه پاسداران، و شرکت‌هایی که با آن مراوده بانکی داشته‌اند وقتی توافق جامع به اجراز گذاشته شود از زیر تحریم‌های اتمی وضع شده از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا یا سازمان ملل متحد خارج می‌شوند.

بخش بزرگی از این شرکت‌ها و افراد روز اجرای توافق از زیر تحریم‌های اتحادیه اروپا بیرون می‌روند که پیش‌بینی می‌شود ظرف سال آینده باشد. برخی دیگر مانند بانک صادرات ایران که به انتقال پول به گروه‌های تروریستی همچون حماس و حزب‌الله متهم است، ظرف هشت سال از تحریم‌های اروپا خارج می‌شود اما همچنان از سوی آمریکا تحریم خواهد ماند.

اغلب نهادهای وابسته به سپاه پاسداران مانند نیروی قدس، نیروی هوایی سپاه و برنامه موشکی سپاه تا فاز دوم لغو تحریم در حدود هشت سال دیگر، از فهرست اروپا خارج نمی‌شوند. اما همچنان زیر تحریم‌های آمریکا خواهند ماند. این گروه برخی نام‌‌های مناقشه‌برانگیز چون قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، احمد وحیدی وزیر دفاع سابق ایران را نیز دربرمی‌گیرد.

ده‌ها شرکت کوچکتر مرتبط با سپاه که برخی مستقیما در خرید یا ساخت مواد نظامی دست داشته‌اند نیز لغو تحریم خواهند شد از جمله شرکت هواپیماسازی ایران که هواپیماهای نظامی و بدون سرنشین می سازد و همچنین صنایع دریایی ایران.

XS
SM
MD
LG