لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

سوئد پناهجویان مرتبط با کودتا علیه اردوغان را به ترکیه باز نمی گرداند


نمایی از پل گالاتا در استانبول
نمایی از پل گالاتا در استانبول

مقامات سوئد روز چهارشنبه اعلام کردند شهروندان ترکیه که تقاضای پناهندگی آنها به سوئد رد شده را، در صورتی که "ارتباطی حقیقی" با کودتای نافرجام اخیر در آن کشور داشته باشند، به ترکیه باز نخواهد گرداند.

اداره مهاجرت سوئد اعلام کرد این متقاضیان پناهندگی حامی فتح اﻟله گولن رهبر اپوزیسیون ترکیه هستند. آقای گولن از سوی دولت ترکیه به عنوان طراح کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه شناخته شده است.

اداره مهاجرت سوئد جزئیات بیشتری را درباره تعداد این متقاضیان برای پناهندگی و نیز ارتباط دقیق آنها با اپوزیسیون ترکیه منتشر نکرده است.

آنکارا نیز هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

دولت سوئد در باز گرداندن کسانی که تقاضای آنها برای پناهندگی در سوئد رد شده، تصمیم نهایی خود را با توجه به جزئیات پرونده هر شخص می گیرد و نه تنها با استناد به این که کشور مبدأ امن است یا خیر.

این کشور در سال جاری میلادی ۱۷۲ و در سال گذشته ۲۵۳ تقاضای پناهندگی از سوی شهروندان ترکیه دریافت کرده است. بنابر اعلام اداره مهاجرت سوئد، برای رسیدگی به تقاضای پناهندگانی که از ترکیه می آیند، نیاز به اطلاعات بیشتر درباره وضعیت کنونی آن کشور خواهد داشت.

به دنبال کودتای ناموفق ماه گذشته علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، دولت ترکیه در حال سرکوب جنبش موسوم به "گولن" در سراسر آن کشور شده است. آنکارا این جنبش را "تروریستی" خوانده است.

XS
SM
MD
LG