لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

اردوغان: سناریوی کودتا در بیرون از کشور نوشته شده بود


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - آرشیو
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - آرشیو

رئیس جمهوری ترکیه بدون نام بردن از کشور خاصی، یک بار دیگر کشورهای غربی را به حمایت از کودتای نافرجام نیمه ژوئیه در این کشور متهم کرد. این کودتای نظامی به درگیری هایی انجامید و در جریان آن ۲۷۰ نفر کشته شدند.

رجب طیب اردوغان روز سه شنبه گفت، "غرب از تروریسم حمایت می کند و طرف کودتا را گرفته است." او همچنین گفت آنهایی که با پیشروی ترکیه به عنوان یک قدرت منطقه ای ناخرسند بودند، پشت کودتا هستند.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی که برای گروهی از سرمایه گذاران خارجی در آنکارا ایراد کرد همچنین گفت: "آنها عواملی در داخل ترکیه دارند، اما سناریوی کودتا در بیرون نوشته شده بود."

او در انتقاد از آلمان نیز گفت، ترکیه بیش از چهار هزار پرونده را درباره "تروریست های تحت تعقیب" به آلمان فرستاد، اما آن کشور هیچ اقدامی نکرد. هفته گذشته آلمان اجازه نداد که اردوغان به شکل ویدئویی برای گردهمایی ضدکوتایی که در شهر کلن برگزار شد شرکت کند.

او گفت هیچ رهبر خارجی پس از کودتا از ترکیه دیدار نکرده است، اما پس از حملاتی که در فرانسه و بلژیک رخ داد، بسیاری از رهبران به نشانه همبستگی به آن کشور رفتند.

اردوغان گفت: "آنهایی که فکر می کردیم دوست هستند طرف تروریست ها و کودتاگران را گرفته اند."

رئیس جمهوری و دیگر مسئولان ترکیه بارها فتح اﻟله گولن، روحانی مخالف حاکمیت ترکیه که در آمریکا در تبعیدی خودخواسته است، را مسئول کودتا خوانده اند.

اردوغان گفت اگر نیروهای مسلح ترکیه تغییر ساختار ندهد، حامیان گولن یک بار دیگر ارتش را در دست خواهند گرفت.

رئیس جمهوری ترکیه شراکت ترکیه با آمریکا را زیر سوال برد و گفت "اگر واشنگتن از استرداد گولن به ترکیه سرباز بزند، این چه اتحاد استراتژیکی است؟"

باکر بزداغ وزیر دادگستری ترکیه نیز روز سه شنبه از آمریکا خواست تا گولن را بازداشت کند.

XS
SM
MD
LG