لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

اردوغان آمریکا را به حمایت از عوامل کودتا متهم کرد


رئيس جمهوری ترکيه از آمریکا، و مشخصا از ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمريکا ، برای آنچه که به توصیف او جانبداری از عوامل کودتای نافرجام اخير بوده است به شدت انتقاد کرده است.
رجب طيب اردوغان ديروز، جمعه در مراسم يادبود قربانيان کودتای ناموفق اخير از متحدان غربی و اروپايی ترکيه به خاطر نحوۀ برخوردشان با بازداشت ها، و تصفيه های دولتی به شدت انتقاد کرد. آقای اردوغان همچنين ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمريکا را نيز به خاطر اظهار نظر اخيرش به جانبداری از کودتاگران متهم کرده است.

"بگذاريد خيلی روشن بگويم، هيچ رهبر يا کشوری نبايد بيش از دموکراسی، و حق زندگی مردم ترکيه نگران سونوشت عاملان کودتا باشد، آينده دوست ماست."

ژنرال آمريکايی جوزف وتل، گفته است آشوب و هرج و مرج فعلی ممکن است بر مناسبات نظامی ترکيه و آنکارا تأثير بگذارد.

ترکيه تا کنون نزديک به نيمی از ۳۵۸ نفر از سران و فرماندهان نظامی کشور را به خاطر نداشتن کارآيی لازم در پيشگيری و جلوگيری از بروز کودتای اخير بازداشت کرده و از بيم ادامۀ خطر کودتايی ديگر به سرعت و با عجله در حال تصفيه سطوح بالايی ارتش کشور است.
آقای اردوغان در پاسخ به گزارش رسانه های آمريکايی برای انتشار اين اظهار نظر ژنرال وتل، گفت، وی دست خود را با اين اظهار نظر باز کرده...بويژه که گفته است آمريکا در اين ميان بسياری از طرف های نظامی خود را که به اتهام شرکت در کودتا به زندان افتاده اند از دست داده است. رئيس جمهوری ترکيه در اشاره به فتح الله گولن، روحانی ترک مقيم آمريکا که بارها از آمريکا درخواست استرداد او را کرده به آمريکا پيام داده که "عامل اصلی کودتا هم اکنون پيش شماست و شما هم خوب داريد از او پذيرايی می کنيد."

همزمان وکيل آلمانی پروندۀ شکايت رجب طيب اردوغان از يان بوهرمن، کمدين آلمانی به خاطر ابراز سخنان اهانت آميز عليه او می گويد، پرونده در آلمان هنوز جريان دارد. در حاليکه، رجب طيب اردوغان اعلام کرده از پيگيری شکايات خود عليه صدها نفر از منتقدان خود در ترکيه صرفظر می کند و و آنها را می بخشد.

وکيل آلمانی آقای اردوغان می گويد، اين تصميم فقط به منتقدان او در داخل ترکيه مربوط می شود.

XS
SM
MD
LG