لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۰

نماینده ویژه آمریکا «لفاظی خطرناک» خامنه‌ای در مورد یهودیان را محکوم کرد


دبورا لیپستات، فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا برای رصد و مقابله با یهودستیزی، با انتشار توئیتی به اظهارات یهودستیزانه حساب کاربری علی خامنه‌ای واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

خانم لیپستات با اشاره به توئیت روز چهارشنبه حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی ضمن تقاضا برای توقف این رویه نوشت که «ما این یهودستیزی فاحش و مستمر را محکوم می‌کنیم.»

نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با یهودستیزی​، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در حساب توئیتری وی را «لفاظی غیرقابل پذیرش و خطرناک از سوی رئیس حکومت» خواند.

روز چهارشنبه حساب کاربری علی خامنه‌ای به زبان انگلیسی در توئیتی نوشت که «قدرت‌های غربی مافیا هستند. حقیقت این قدرت مافیا است. و در بالای این مافیا تاجران ذینفوذ یهودی هستند و سیاستمدارانی که از آنها تبعیت می‌کنند. آمریکا شاهد مثالشان است.»

این نخستین بار نیست که اظهاراتی یهودستیزانه رهبر جمهوری اسلامی چه در سخنرانی‌ها و چه در فضای مجازی منتشر می‌شود. او پیشتر نیز بارها از محو اسرائيل و «وجود نداشتن اسرائیل تا ۲۵ سال آینده» صحبت کرده است.

انتشار این اظهارات خامنه‌ای در توئیتر باعث واکنش دیگر کاربران هم شده است به گونه‌ای که بسیاری از کاربران از توئیتر خواستند تا حساب علی خامنه‌ای مسدود شود.

روتی دار، دیپلمات اسرائیلی و سرپرست هیئت اسرائیل در مجمع جهانی یادبود هولوکاست، با انتشار توئیتی از مدیران توئیتر خواست تا اقدام کنند و «مانع از نفرت پراکنی و انتشار محتوای مسموم شوند.»

در خواست برای تعلیق یا لغو فعالیت‌های رهبر جمهوری اسلامی پیشتر نیز مطرح شده است. دو سال پیش نیز چهار سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به مدیرعامل توییتر خواسته بودند تا حساب‌های کاربری علی خامنه‌ای مسدود شود.

تصویری از نامه چهار سناتور جمهوری‌خواه به مدیرعامل توئیتر برای لغو حساب علی خامنه‌ای و محمد‌جواد ظریف
تصویری از نامه چهار سناتور جمهوری‌خواه به مدیرعامل توئیتر برای لغو حساب علی خامنه‌ای و محمد‌جواد ظریف

باور به نفوذ یهودیان در سیاست و اقتصاد جهان برای پیشبرد مطامع‌شان و تردید درباره پیش هولوکاست بارها از سوی دولتمردان جمهوری اسلامی مطرح شده است.

محمود احمدی‌نژاد نخستین رئیس‌جمهوری ایران بود که کشتار میلیون‌ها یهودی به دست نازی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم را مورد تردید قرار داد و در کنفرانسی در آذر ۱۳۸۵ در تهران آن را افسانه خواند.

XS
SM
MD
LG