لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۰

انفجار در بندر ماریوپل، نقض آتش بس یک‌روزه اوکراین؟


مردی در حال بررسی یک خمپاره‌انداز هویتزر ارتش اوکراین – حومه بندر ماریوپل، ۱۵ شهریور ۱۳۹۳
مردی در حال بررسی یک خمپاره‌انداز هویتزر ارتش اوکراین – حومه بندر ماریوپل، ۱۵ شهریور ۱۳۹۳

هنوز معلوم نیست انفجارهای شنبه شب در یک پست بازرسی اوکراین رویدادی منفرد و پراکنده بوده یا نخستین تخطی آشکار از آتش بس یک‌روزه‌ای بوده که روز جمعه میان شورشیان با دولت کیف برقرار شد.

مناطق شرقی اوکراین اواخر شنبه شب صحنه انفجارهای شدید بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انفجارها در بیرون از بندر ماریوپل و در محلی رخ داد که نیروهای اوکراین یک خط دفاعی دربرابر شورشیان جدایی‌طلب ایجاد کرده‌اند.

فرانس پرس گفته معلوم نیست انفجارهای شنبه شب در یک پست بازرسی اوکراین رویدادی منفرد و پراکنده بوده یا نخستین تخطی آشکار از آتش بس یک‌روزه‌ای بوده که روز جمعه میان شورشیان با دولت کیف برقرار شد.

انفجارها تنها چند ساعت بعد از گفتکوی تلفنی پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین با همتای روسش ولادیمیر پوتین روی داد، و شاهدان عینی گفته‌اند دود غلیظ ناشی از انفجار ساعت‌ها بر فراز بندر ماریوپل دیده می‌شد.

آتش بس میان دولت اوکراین با شورشیان در گفتگوهای روز جمعه بلاروس به دست آمد که هیأت‌هایی از دولت کیف، جدایی ‌طلبان، مسکو و سازمان امنیت و همکاری اروپا در آن شرکت داشتند.

توافق دوازده ماده‌ای آتش بس اولین توافقی بود که در پی پنج ماه مناقشه میان شورشیان روسگرا با دولت اوکراین با حمایت کیف و مسکو برقرار شد. جنگ پنج ماهه ۲،۸۰۰ کشته برجاگذاشت و عمیق‌ترین بحران یک نسل اخیر را در روابط شرق و غرب ایجاد کرد. معلوم نیست هنوز هیچ‌یک از مفاد توافق آتش‌بس به اجرا درآمده یا نه.

در همین حال، شورشیان شرق اوکراین گفته‌اند به رغم آتش بس، از تلاش برای استقلال منطقه صنعتی شرق دست برنمی‌دارند و می‌گویند: «می‌خواهیم رئیس‌جمهوری، پول ملی و سیستم بانکی خودمان را داشته باشیم. این تنها راه است و گزینه دیگری برای ما وجود ندارد.»

XS
SM
MD
LG