لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

ناتو تجهیزات نظامی به اوکراین می فرستد


آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو
آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو

رهبران ناتو تصویب کرده اند بعنوان عامل بالقوه ای جهت متوقف ساختن حرکت های تهاجمی روسیه، تجهیزات نظامی به شرق اوکراین فرستاده شود. آنها همچنین موافقت کردند یک نیروی واکنش سریع برای پاسخ به بحران ها ایجاد شود.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو، روز جمعه آنچه را « عملیات تکاور» نامیده می شود، در پایان اجلاس دو روزه رهبران در ولز، اعلام کرد و گفت لهستان، رومانی، و کشورهای بالتیک پیشنهاد کرده اند مرکزی برای دریافت و استقرار تجهیزات نظامی ایجاد کنند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت کشور او ۳۵۰۰ سرباز برای نیروی واکنش سریع فراهم خواهد آورد، زیرا احساس می کند ناتو باید توانایی خود را برای برخورد یا چالش های جاری در اروپا تقویت کند.

رهبران ناتو همچنین در باره تحریم های بیشتر علیه روسیه، در پی فاش شدن گستره درگیری آن در حمایت از جدائی خواهان در اوکراین، بحث کردند.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا گفت غرب قصد دارد تحریم هایی را بر روسیه وضع کند، اما پیامد مذاکرات در مینسک، پایتخت بلاروس، که روسیه، اوکراین، و کشورهای دیگر در آن شرکت دارند، بر اقدامات بیشتر تاثیر خواهد داشت.

موضوع مهم دیگر در دستور مذاکرات، تهدیدی بود که از سوی یک گروه افراطی که خود را «خلافت اسلامی» می نامد متوجه تمام ملت ها است. گروه می گوید قصد دارد عملیاتش را به ورای سرزمین هایی که اینک در شمال عراق و در سوریه در کنترل دارد گسترش دهد.

XS
SM
MD
LG