لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

درگیری های شدید در شرق اوکراین پیش از مذاکرات آتش بس


چند ساعت پیش از دیدار رهبران کیف و شورشیان شرق اوکراین برای مذاکرات صلح که دو طرف امیدوارند به یک آتش بس منجر شود، درگیری های سنگینی روز جمعه در شرق اوکراین گزارش شد.

شاهدان می گویند چندین انفجار و تیراندازی در حاشیه شهر بندری ماریوپول شنیده شده است. روز پنجشنبه در این منطقه درگیری های دیگری گزارش شده بود.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین و یک مسوول ارشد شورشیان حامی روسیه در شرق اوکراین می گوینداگر یک توافق صلح روز جمعه امضا شود، آنان آماده هستند ۵ ماه درگیری نزدیک مرز روسیه را متوقف کنند.

قرار است روز جمعه نمایندگان اوکراین، شورشیان، روسیه و سازمان امنیت و همکاری در اروپا طرح صلح را در شهر مینسک در بلاروس بررسی کنند.

روز چهارشنبه ولادمیر پوتین یک طرح صلح ۷ مرحله ای را برای پایان دادن به شورش جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین ارائه داد. این طرح خواستار توقف عملیات های دو طرف می شود. این طرح همچنین از نیروهای اوکراینی می خواهد از برخی مناطق عقب نشینی کند که به معنی آن است زمین های تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین در کنترل آنها باقی می ماند. بسیاری از تحلیلگران می گویند کیف با این بخش موافقت نمی کند و آن را تسلیم قلمداد می کند.

کیف و کشورهای غربی روسیه را متهم می کنند که از شورشیان شرق اوکراین پشتیبانی می کند و در آنجا نیرو مستقر کرده است. روسیه این اتهام را رد می کند.

XS
SM
MD
LG