لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

تشدید برخوردهای امنیتی با دانشجویان در تهران؛ ۲۰۰ دانشجو در همدان «لغو اسکان» شدند


پلاکارد اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه با شعار «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان». آرشیو
پلاکارد اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه با شعار «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان». آرشیو

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، شماری از دانشجویان سه دانشگاه در تهران به مراجع امنیتی و قضایی احضار شدند. هم‌زمان، ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه بوعلی در همدان نیز از ورود به خوابگاه دانشجویی منع شده‌اند.

روزنامه شرق چاپ تهران، دوشنبه ۲۳ مرداد گزارش داد که «دست‌کم ۱۵ دانشجوی دانشگاه علامه» عصر شنبه به صورت «تلفنی» توسط «یک دستگاه امنیتی» که نام آن ذکر نشده، احضار شده‌اند.

بنا بر این گزارش، پیش از آن نیز شماری از دانشجویان دانشگاه‌های بهشتی و تربیت مدرس از احضار خود خبر داده‌اند.

پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ و شعله‌ور شدن اعتراضات سراسری، دانشگاه‌ها در ایران از جمله کانون‌های اصلی تجمع‌ها بود و شعارهای زیادی علیه جمهوری اسلامی و سران آن داده شد.

همزمان، بنا به «اخبار رسیده» به روزنامه شرق، «۲۰۰ دانشجوی دانشگاه بوعلی همدان» توسط مقامات «لغو اسکان» شده‌اند و مجوز ماندن در خوابگاه دانشجویی را ندارند.

در این گزارش به احکام منع از تحصیل و محرومیت‌های دانشجویان در پی اعتراضات سراسری نیمه دوم سال گذشته به دلیل شرکت در تجمعات، و تن ندادن به حجاب اجباری بر اساس «گزارشات حراست» اشاره شده است.

چنانچه در این گزارش آمده، «بیش از ۱۴۰ دانشجو» در دانشگاه علامه به دلیل شرکت در اعتراضات «ممنوع‌الورود» شدند و با گذشت چند ماه در حالی که به آنها «حکم انضباطی» یا «ابلاغیه از سوی دانشگاه» داده نشده یا «دوران محکومیت انضباطی خود را از سر گذراند‌اند»، همچنان از ورود آنها به دانشگاه جلوگیری می‌شود.

همچنین، ۱۶ دانشجوی دانشگاه علامه به دلیل آنچه «پوشش خارج از ضوابط دانشگاه خوانده شده» و همچنین «مشارکت در تجمعات» بر اساس گزارش نیروهای حراستی، «در مجموع ۲۲ ترم از تحصیل محروم شده‌اند» و «چهار دانشجو» نیز با «احکام غیابی و بدون طی شدن مراحل شکلی کمیته انضباطی» با «دو ترم محرومیت تحصیلی» مواجه شده‌اند.

دانشجویان گفته‌اند که «این ممانعت‌ها خارج از هرگونه چارچوب و ضوابط قانونی است» و آنها برای «پی‌گیری امور فارغ‌التحصیلی خود هم با مشکل مواجه می‌شوند.»

در روزهای گذشته احضار، بازداشت، و تهدید فعالان مدنی و سیاسی و همچنین خانواده‌های دادخواه افزایش یافته است.

آتنا دائمی در واکنش به احضار خواهرش و همچنین تماس تهدیدآمیز مقامات وزارت اطلاعات با مادرش گفته است: «دیدن حقارت و دست و پا زدن عُمال جمهوری اسلامی برای جلوگیری از شروع اعتراضات در سالگرد کشته شدن ژینا (مهسا) امینی و سایر عزیزانمان نشان‌دهنده قدرت مردم است.»

شاهزاده رضا پهلوی شامگاه شنبه به صدای آمریکا گفت که «خیابان سنگر ما است» و «باید آن را نگه داشت تا زمان تغییر رژیم فرا برسد.»

پیشتر، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG