لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

آمریکا در واکنش به «خط و نشان» رئیسی درباره «حجاب»: انتخاب پوشش حقی شخصی است


رئیسی | متیو میلر
رئیسی | متیو میلر

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه بر نظر قطعی ایالات متحده مبنی بر این که «انتخاب پوشش حقی شخصی است» تأکید کرد.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا درباره تهدید جدید ابراهیم رئیسی در زمینه حجاب گفت: « ما بر این نظریم که زنان در ایران و همه جای دیگر باید در انتخاب پوشش خود آزاد باشند».

ابراهیم رئیسی، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، گفت که «هیچ نگران نباشید» و «بدانید حتماً این بساط جمع خواهد شد».

آمریکا از گزارشها و اعتراف مقامات جمهوری اسلامی در مورد استفاده از تکنولوژی شناسائی به این منظور برخورد با زنان بدون حجاب آگاه است چرا که میلر اضافه کرد «زنان ایران نباید نگران باشند که مقامات با تکنولوژی جاسوسی یا دیگرروش‌ها آنها را کنترل می‌کنند».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود: «دولت بایدن از حقوق بشر و آزادیهای بنیادین مردم ایران، که شامل زنان و دختران می شود، حمایت کرده و خواهد کرد».

به گفته میلر آمریکا «پاسخگو کردن ناقضین حقوق بشر» را دنبال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران ، ابراهیم رئیسی، در همایش «بزرگداشت شهدای مدافع حرم» ادعا کرد که «خانواده شهدا» در راه آمدن به این همایش به او گفته‌اند که از وضعیت حجاب در جامعه نگران هستند.

سخنان ابراهیم رئیسی هم‌زمان با نزدیک شدن سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بیان شده است.

با وجود همه سخت‌گیری‌ها، هر روز گزارش‌های فراوانی از نافرمانی مدنی زنان در ایران در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG