لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

احضار هانیه دائمی؛ «عُمال جمهوری اسلامی برای جلوگیری از شروع اعتراضات دست و پا» می‌زنند


تهدید خانواده‌های دادخواه و فعالان مدنی از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با نزدیک شدن سالگرد مهسا امینی تشدید شده است.

پس از آن که علی و پوریا روحی، پدر و برادر حمیدرضا روحی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری از «معذوریت» برای فعالیت خود در اینستاگرام تا سالگرد حمیدرضا خبر دادند، آتنا دائمی، مدافع حقوق بشر، نیز اعلام کرد که خواهرش هانیه یک‌شنبه ۲۲ مرداد به صورت «تلفنی به «پلیس امنیت» احضار شد.

این فعال حقوق بشر در توییتی با اعلام «احضار تلفنی» خواهرش نوشت که وقتی هانیه دائمی درخواست «احضاریه رسمی و قانونی» کرده، «مأمور به او گفته دستور از دادسرای اوین داریم» و «چنانچه خودت نیایی، همچون ۳۰ شهریور سال گذشته در خانه‌ات بازداشت می‌شوی.»

آتنا دائمی با اعلام این که مادرش «شنبه هفته گذشته» از سوی وزارت اطلاعات تماس تهدید‌آمیز داشته، تأکید کرد: «دیدن حقارت و دست و پا زدن عُمال جمهوری اسلامی برای جلوگیری از شروع اعتراضات در سالگرد کشته شدن ژینا (مهسا) امینی و سایر عزیزانمان نشان‌دهنده قدرت مردم است.»

همچنین انسیه دائمی، دیگر خواهر آتنا دائمی در توییتی نوشت که هفته گذشته به مادرش «زنگ زدند و تهدید کردند به بازداشت و کشته شدن بچه‌هایش.»

تهدید و بازداشت برخی فعالان مدنی توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تشدید شده است.

چنان‌که علی روحی، پدر حمیدرضا روحی معترض کشته شده در تهران، با گرامی‌داشت «نام و یاد تمامی شهدای وطن»، در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «این آخرین استوری بنده تا سالگرد حمیدرضا است. بابت تمامی زحماتی که برای زنده نگه داشتن نام و یاد پسرمان می‌کشید، از همتان ممنونم.»

استوری اینستاگرام علی روحی، پدر حمیدرضا روحی، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱
استوری اینستاگرام علی روحی، پدر حمیدرضا روحی، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱

هم‌زمان، پوریا روحی نیز در استوری اینستاگرامی با به کار بردن هشتگ «علیه فراموشی» از «معذوریت» خود برای فعالیت در این پیام‌رسان تا زمان سالگرد برادرش حمیدرضا روحی خبر داد.

استوری اینستاگرام پوریا روحی، برادر حمیدرضا روحی، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱
استوری اینستاگرام پوریا روحی، برادر حمیدرضا روحی، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱

فشار بر فعالان مدنی و دادخواهان در ایران در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در حالی است که فرمانده کل سپاه اعتراضات زن، زندگی، آزادی را «قوی‌ترین، خطرناک‌ترین، و جدی‌ترین» «پیکار» بر ضد جمهوری اسلامی در عرصه «جهانی» دانسته و نسبت به تکرار آن در سالگرد کشته شدن مهسا امینی هشدار داده است.

حسین سلامی ادعا کرده که «دشمن قصد دارد در سالگرد حوادث پاییز ۱۴۰۱، بار دیگر فتنه‌انگیزی کند» و خواستار «پیشگیری» از آن شده است.

شاهزاده رضا پهلوی، شامگاه شنبه ۲۱ مرداد به صدای آمریکا گفت که «خیابان سنگر ما است، باید آن را نگه داشت تا زمان تغییر رژیم فرا برسد.»

XS
SM
MD
LG