لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

اختصاصی؛ زندانیان دوتابعیتی در بند چهار اوین آسیب ندیده‌اند


از چپ: نزار زاکا، ناهید دلیلی، و ژیو وانگ. (آرشیو)
از چپ: نزار زاکا، ناهید دلیلی، و ژیو وانگ. (آرشیو)

به دنبال رویدادهای مرگبار شنبه شب در زندان اوین، ناهید دلیلی همسر شهاب دلیلی، زندانی دوتابعیتی که در اوین زندانی است به صدای آمریکا گفت او با همسرش حرف زده و این زندانی دوتابعیتی سالم است.

یک منبع دیگر هم به صدای آمریکا گفت: «حال همه بازداشتی‌ها در بند چهار اوین خوب است، از گاز اشک‌آور در این بند استفاده شد، اما تیراندازی و یا آتش‌سوزی در بند اتفاق نیفتاد.» بر اساس این گزارش دیگر زندانیان دوتابعیتی یعنی مسعود مصاحب، سیامک نمازی و کامران قادری در وضعیت خوبی به سر می‌برند.»

به گفته یک منبع آگاه، «درگیری به بند هفتم و هشتم کشیده شده بود و حتی در ورودی بندی که دوتابعیتی‌ها در آن بودند را باز کردند ولی هیچ‌کدام از آن خارج نشدند. مقداری بوی گاز اشک‌آور را آنجا حس می‌کردند که حتی چشمشان هم سوخته بود. در زمان شلوغی گاز را قطع کرده‌ بودند ولی حالا وصل شده است. دستگاه‌های کارت‌خوان در جریان شلوغی‌ها خراب شده و زندانی‌ها امکان خرید از فروشگاه زندان ندارند. از چند شب قبل شلوغی شروع شده بوده و صدای شعارها از بندهای دیگر به گوش میرسید و شب گذشته حتی شماری از نگهبانان در آماده باش بودند.»

عماد شرقی دیگر زندانی دوتابعیتی در بند ٨ حضور دارد و معلوم نیست در چه شرایطی به سر می‌برد.

ساعاتی پس از انتشار خبر آتش‌سوزی در زندان اوین، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار توییتی گفت: «گزارش‌های زندان اوین را با فوریت دنبال می‌کنیم و با سوئیس به عنوان حافظ منافع ‌خود‌‌ در ایران در تماس هستیم. ایران مسئولیت کامل امنیت شهروندان ما را که به ناحق بازداشت شده‌اند بر عهده دارد و آنها باید فورا آزاد شوند.»

ناهید دلیلی به صدای آمریکا گفت او از وزارت امور خارجه آمریکا می‌خواهد به جای «پیگیری» خبرهای مربوط به وضعیت عزیزان‌شان، آنها را به آمریکا بازگرداند.

XS
SM
MD
LG