لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

خودکشی «دختر شیراز»؛ خشم و شعار مرگ بر خامنه‌ای در حاشیه واقعه


 خودکشی «دختر شیراز» یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ - عکس از ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا
خودکشی «دختر شیراز» یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ - عکس از ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا

براساس برخی عکس‌ها و فیلم‌های رسیده به صدای آمریکا یک زن جوان در شیراز خودکشی کرد. از او که در این شبکه‌ها به نام «دختر شیراز» نام برده می‌شود، اطلاعات زیادی منتشر نشده است. این واقعه موجب خشم بسیاری در فضای مجازی شده است و برخی مشخصا نقش حکومت را در این رویداد مورد تاکید قراردادند.

براساس تصاویر دریافتی، زنی جوان بر فراز یک مرکز تجاری (مجتمع نگین شیراز) بدون حجاب اجباری و در حالی که موهای خود را از پشت بسته ایستاده و بعد از مدتی خود را به پایین پرت کرد. عکس‌هایی خونین از او بعد از خودکشی منتشر شده که صدای آمریکا به خاطر مسائل اخلاقی قصد انتشار آن را ندارد.

برخی افراد حاضر در محل واقع، به صورت زنده این رویداد را در اینستاگرام پخش زنده کرده بودند. همچنین لحظاتی بعد از خودکشی این زن جوان،‌ حاضران شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

شعار مرگ بر خامنه‌ای و جمهوری اسلامی بعد از خودکشی «دختر شیراز»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

شاهدان عینی می‌گویند خودکشی این زن جوان روز پنجشنبه پنج شهریور بود.

هنوز هویت این زن جوان مشخص نشده اما افشین محمدی دره شوری، سرپرست دادسرای جنایی و جرایم امنیتی شیراز در گفتگو با خبرگزاری قوه قضائیه مدعی شد ابعاد ماجرا در دست بررسی است و «این فرد پس از اقدام به پریدن از یکی از طبقات مجتمع تجاری با تلاش گروه فوریت‌های پزشکی حاضر در محل خوشبختانه از مرگ نجات یافته است و جهت انجام اقدامات پزشکی تکمیلی به یکی از مراکز درمانی استان اعزام شده است.»

درباره انگیزه این زن جوان برای خودکشی گزارش‌های ضد و نقیض منتشر شده است، در فضای مجازی گفته شده ماموران ساعاتی قبل به او درباره حجاب اجباری هشدار داده بودند. در این بین، خبرگزاری فارس و میزان که نزدیک به حکومت هستند، مدعی شدند او «خانمی ۴۱ ساله» است و به دلیل «اختلافات خانوادگی» اقدام به خودکشی کرده است.

بعد از انتشار این گزارش‌ها رسانه‌های حکومت، برخی حساب‌ها در فضای مجازی این خط را دنبال کردند که چرا ماجرای خودکشی یک خانم ۴۱ ساله با هشتگ دختر شیراز در فضای مجازی ترند شده است. از جمله سید علی اکبر صفوی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: زن ۴۱ ساله شیرازی بخاطر اختلافات خانوادگی خودکشی کرده، در عرض چند ساعت ۲۷ کا توییت براش زدن و گردن ج ا انداختن! تو تاریخ هیچ گروهی اندازه برانداز ها مرده خوری نکرده! [فامیل شون که توی اطلاعات هست گفته بخاطر کشف حجاب از ساختمون پرتش کردن پایین] بزودی داستان سرایی ها شروع میشه

توئیت انتقادی یک کاربر نزدیک به حکومت ایران از انتشار خبر خودکشی زن جوان در شیراز
توئیت انتقادی یک کاربر نزدیک به حکومت ایران از انتشار خبر خودکشی زن جوان در شیراز

مهسا در مقابل، نوشت: پروژه امروز عرزشیها که بخاطرش مبلغ ناچیزی دریافت کردند توییت زدن راجب #دختر_شیراز ولی با این شایعات که دختر شیراز ۴۱ساله بوده،اختلافات خانوادگی داشته و زنده است. خلاصه که توییت با این محتوا دیدین بلاک کنید که طرف مزدور و ساندیسی و مواجب بگیر دوزاریه ....

در این بین کاربران زیادی به این خودکشی به عنوان نتیجه رفتار و سیاست حکومت جمهوری اسلامی نگاه کرده‌اند.

فرشید یک کاربر بر روی شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: چه کردید با این بچه‌ها؛ چرا باید در این سن به خودکشی فکر کنه؟ به نا امیدی. به موهای بسته شده اش
به لباسهای شیکش نگاه کنید. ..... راهی جز سقوط نگذاشتین ایران سقوط کرد پارسال با #مهسا_امينی‌ امسال با #دختر_شیراز و شهریور سیاه تر از هرسال

یک کاربر دیگر در مقایسه‌ای نوشت:‌ (شیراز) شهری که تا چندین سال پیش گدا خیلی کم داشت، معروف بود به سرزندگی و شادابی و باحالی، امروز جوانان دسته گلش خودکشی میکنن و رژیم غاصب کثیف اسلامی هم نظاره گر و خوشحاله.

برخی نیز مانند این کاربر با نوشتن «به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را» هشتگ #دختر_شیراز #مهسا_امینی را استفاده کرد.

در این بین، یک کاربر به نام «ساعید» با انتقاد از مردم حاضر در محل خودکشی نوشت: چند نفر ازش فیلم گرفتن. بعضیا فقط نگاه کردن و یه عده دیگه بهش خندیدن و منتظر بودن تا خودشو پرت کنه پایین، شاید اگه بین اون همه آدم بی تفاوت فقط چند نفر به‌ اون دختر تنها کمک میکردن هرگز این اتفاق نمیوفتاد.

نفیسه نیز نوشت: از صحنه خودکشی #دختر_شیراز لایو گرفتن هیچی… یه نفر اومده کامنت گذاشته که بهش بگو خودکشی نکنه شوهر گیرش میاد… از ماست که بر ماست؟ کی درست میشیم ما؟

برخی از جمله پاتریوت هم از نبودن امید در کشور نوشتند:‌ امید؟؟؟؟؟! بی معنی ترین واژه در کشور من

یک کاربر دیگر هم با انتشار عکس «دختر شیراز» و یاسمین مقبلی که دیروز به فضا رفت، نوشت: هر دوتاشون ایرانین ولی در موقعیت مکانی متفاوت بودن و آینده ای متفاوت... آقای قاضی خسته ایم...

در این بین برخی کوتاهی آتش‌نشان و نبود امکانات را مورد انتقاد قرار دادند. کاربری نوشت: آره خلاصه اگه برای بی حجابی یا مسائل امنیتی بود هرجور شده سالم میاوردنش پایین که ازش بازجویی کنن حرومزاده ها بعد اون روز عکس گذاشته بودن چند ده ماشین آتش نشانی رفتن کربلا یعنی تو ۱ ساعت قدرت منطقه حتی نتونست جون ی آدمو نجات بده بعد میگن امنیت داریم!

یک کاربر دیگر با نام «موکا خانم»، با اشاره به کمک‌های مالی جمهوری اسلامی به سوریه و لبنان، نوشت:‌ تو اگه یه دختر سوری بودی برات تشک ها پهن میکردن، ما غریبه پرست هم وطن کشیم

در مقابل، هادی عیدی‌پور، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز مدعی شد: «پیش از رسیدن نیروهای آتش‌نشان و پهن کردن تشک، وی خود را پرتاب و اقدام به خودکشی کرد‌.»

برخی آمارها در ایران از رشد ۴۰ درصدی خودکشی ددر یک دهه گذشته خبر می‌دهد که اکثرا ۱۵ تا ۳۵ ساله هستند. آزیتا ساعیان روانشناس پیشتر به صدای آمریکا گفته بود ناامیدی به آینده در بین جوانان اصلی ترین عامل افزایش خودکشی است.

اگر به خودکشی فکر می‌کنید، در ایران با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرید.

XS
SM
MD
LG