لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

درگذشت یک زندانی سیاسی سابق به علت نامعلوم؛ پیکر بی‌جان سپیده فرهان در منزلش در کرج پیدا شد


سپیده فرهان، فعال مدنی
سپیده فرهان، فعال مدنی

پیکر بی‌جان سپیده فرهان (فرح‌آبادی)، زندانی سیاسی سابق، فعال مدنی و از معترضان دی‌ماه ۱۳۹۶ ایران، روز جمعه ۱۹ خرداد در منزل شخصی‌اش در کرج پیدا شد.

به گفته یکی از دوستان سپیده فرهان او آخرین بار روز چهارشنبه ۱۷ خرداد با خانواده‌اش بوده و پس از آن نه کسی او را دیده و نه به تماس‌های خانواده‌اش جواب داده است.

او با بیان اینکه پیکر سپیده شنبه ۲۰ خرداد در آرامستان بهشت سکینه کرج به خاک سپرده شد گفت: «هنوز علت فوت او مشخص نیست و خانواده در انتظار نظر پزشکی قانونی است اما هنگامی که پیکر بی‌جان سپیده پیدا شد، هیچ نشانی از خودکشی در بدن او وجود نداشت اما از بینی و دهان او خون جاری شده بود.»

سپیده فرهان پیش‌تر در یک مصاحبه گفته بود «در بازداشتگاه وزارت اطلاعات، در ۱۰ روز، هر روز ۹ قرص به من می‌دادند. بعدا وقتی تحقیق کردم متوجه شدم قرص ترک اعتیاد بوده و مخصوص کسانی است که اعتیاد شدید به مورفین دارند»

سپیده فرهان،۱۲ دی ۹۶ در جریان اعتراضات سراسری در تهران بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۲۸ بهمن همان سال با سپردن وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

این فعال مدنی که بعد تر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بابت اتهامات «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور» به شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم و روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸ برای سپری کردن دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی سابق پس از تحمل یک سال و نیم حبس در زندان‌های اوین و قرچک ورامین، تیر ماه ۱۴۰۰ با مرخصی متصل به آزادی به صورت کامل آزاد شد.

XS
SM
MD
LG