لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

هه‌نگاو: سهیلا محمدی، زندانی کرد، لب‌هایش را دوخت و اعتصاب غذا کرد 


سهیلا محمدی، زندانی سیاسی کرد
سهیلا محمدی، زندانی سیاسی کرد

منابع حقوق بشری اعلام کرده‌اند که سهیلا محمدی، زندانی سیاسی اقدام به دوختن لب‌هایش و اعتصاب غذا در زندان کرده است.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، سهیلا محمدی این اقدام را روز شنبه چهاردهم مرداد ماه در اعتراض به «کارشکنی مسئولان زندان ارومیه» انجام داده است.

بنابر این گزارش، به گفته یک «منبع مطلع» نیز این اقدام سهیلا محمدی در پی «رد درخواست» او مبنی بر «اعطای مرخصی، آزادی مشروط و آزادی با پابند الکترونیکی» توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی انجام گرفته است.

سهیلا محمدی، زندانی سیاسی اهل شهر سلماس در استان آذربایجان غربی و محبوس در زندان مرکزی ارومیه، با وجود سپری کردن سه سال از دوران محکومیت پنج ساله خود، همچنان از «حق مرخصی و آزادی مشروط» محروم است.

بر همین اساس، این زندانی سیاسی که دارای یک فرزند نیز است، اسفندماه ١٤٠١ در پی فشار نهادهای امنیتی حکومت ایران و مانع‌تراشی آنها مقابل اعطای مرخصی و عفو، از طریق «ضربات چاقو به ناحیه سینه» اقدام به «خودکشی» کرد که در نهایت با اقدام به موقع هم‌بندی‌هایش جان سالم به در برد.

جمهوری اسلامی همواره طی چهار دهه گذشته به‌ دلیل برخوردهای خلاف حقوق بشری با زندانیان و اعطا نکردن حقوق اولیه افراد محبوس، مورد انتقاد و محکومیت مجامع بین‌المللی قرار گرفته است.

سهیلا محمدی پاییز ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در شهر سلماس بازداشت، پس از چند ماه بازجویی، به بند زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل و سپس توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک) به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

بخش فارسی «صدای آمریکا» در برنامه‌ها و مطالب متعددی از جمله «ویژه برنامه زندان؛ دانشگاه یا قتل‌گاه»، به بررسی زندان‌های جمهوری اسلامی و تضییع حقوق زندانی‌ها در آنها پرداخته است.

XS
SM
MD
LG