لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

تریبونال آبان از مردم خواست اسناد و مدارک «سرکوب اعتراضات» را ارسال کنند 


تصویری از دومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان - لندن
تصویری از دومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان - لندن

دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان روز یکشنبه ۱۷ بهمن با انتشار اسامی ۱۶۰ متهم پرونده سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸، از کسانی که در این رابطه اسناد و مدارکی در اختیار دارند خواست مستنداتشان را به این دادگاه ارسال کنند.

در اطلاعیه دادگاه مردمی آبان، یا تریبونال آبان، همچنین آمده است که از آغاز دور دوم این دادگاه تاکنون بیش از ۴۰ شاهد جدید، از جمله چند تن از «مقامات و ماموران سپاه، نیروی انتظامی، و بسیج»، خواستار ارائه شهادت‌‌های‌شان شده‌اند.

سه ماه پس از برگزاری اولین دوره دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ۹۸ در لندن، دور دوم این دادگاه برای «تعیین ماهیت جنایات روی داده» در اعتراضات آبان‌ ۹۸ و برای «پاسخگو کردن مسئولان آن» روز جمعه ۱۵ بهمن‌ماه در لندن آغاز شد و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

قرار است روز یکشنبه ۱۷ بهمن‌، آخرین جلسه از دوره دوم دادگاه بین المللی مردمی آبان به صورت غیرعلنی و با حضور گروهی از خبرنگاران از جمله خبرنگار اعزامی صدای آمریکا در لندن برگزار شود.

پیشتر روابط عمومی دادگاە بین المللی مردمی آبان گفته بود که انتظار می‌رود حکم نهایی این دادگاە بین‌الملی مردمی آبان در اواخر بهار ۱۴۰۱ اعلام شود.

در زمان برگزاری دور اول دادگاه مردمی آبان یکی از نمایندگان بانفوذ مجلس شورای اسلامی به طور ضمنی به کشتار معترضان اعتراف کرد.

حسن نوروزی گفت: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟»

سایت دیده‌بان که این اظهارات نوروزی را منتشر کرد، بعد نوشت که وی در پایان صحبت‌های خود گفت «شوخی کردم» و بعد تماس را قطع کرد.

این اعتراضات از روز جمعه ۲۴ آبان ۹۸ با انتشار خبر ناگهانی افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف ایران آغاز شد و سرکوب شدید و مرگبار توسط نیروهای امنیتی را به دنبال داشت.

مقامات ایران همچنین تعداد زیادی از معترضان را بازداشت و بسیاری را به زندان‌ها طولانی مدت و یا اعدام محکوم کردند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG