لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

نگرانی‌های وزیر بهداشت؛ از چاقی روستائیان تا مصرف بالای نمک و روغن


وزیر بهداشت ایران که چندی پیش از رواج چاقی بین روستائیان ابراز نگرانی کرده بود، روز چهارشنبه نیز نسبت به مصرف فراوان نمک، روغن و شکر توسط ایرانیان هشدار داد.

حسن هاشمی، وزیر بهداشت روز چهارشنبه در مراسمی به مناسبت روز جهانی غذا، یکی از کارهای اصلی صنایع غذایی ایران را محدود کردن قندهای ساده و نمک و حذف چربی ترانس از مواد خوراکی دانست.

به گفته او، نیمی از مردم ایران اضافه وزن دارند و الگوی مصرف چربی در کشور باید تغییر کند.

به گفته وزیر بهداشت، بیماری‌های قلبی - عروقی رتبه نخست عوامل مرگ و میر ایرانیان را دارند و به همین دلیل تغذیه و اصلاح مصرف چربی، شکر، قند و نمک می‌تواند در کاهش مرگ و میر موثر باشد.

هاشمی نسبت به افزایش مصرف روغن در ایران هشدار داد و گفت: «طی سال‌های ۸۷ تا ۹۰ حدود ۲۰ درصد به مصرف روغن کشور اضافه شده است». به گفته او تا سه سال آینده مصرف روغن باید کاهش یابد.

وزیر بهداشت ایران، مصرف شکر در ایران را هم ۳۰ درصد بیش از استاندارد جهانی می‌داند. به گفته او در طی سالهای ۸۷ تا ۹۰، نزدیک به ۳ کیلوگرم به سرانه مصرف شکر ایرانیان اضافه شده است.

هاشمی مصرف نمک توسط ایرانیان را ۲.۵ برابر بیش از استانداردهای جهانی اعلام کرد و گفت که باید سالی ۱۰ درصد از مصرف نمک، کاسته شود.

به گفته او فهرستی از «فراورده‌های خوراکی و آشامیدنی آسیب‌رسان سلامت، به مقامات مسئول تحویل داده شده است.»

وزیر بهداشت ایران چندی پیش نسبت به عوارض تغییر سبک زندگی در میان روستائیان نیز ابراز نگرانی کرده و گفته بود که روستائیان در ایران چاق‌ شده‌اند. به گفته او، این پدیده سلامت ساکنان روستاها را تهدید می‌کند.

چندی پیش نیز استفاده از روغن پالم در لبنیات ایران خبرساز شده بود. به دنبال آن مسئولان دولتی به تولیدکنندگان لبنیات در ایران فشار آوردند تا روغن پالم را از برخی محصولات خود نظیر شیرپرچرب حذف کنند.

XS
SM
MD
LG