لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

پژوهش پزشکی: فشار خون بالا و تغدیه نامناسب عمر مردم ایران را کوتاه کرده است


پژوهش پزشکی: فشار خون بالا و تغدیه نامناسب عمر مردم ایران را کوتاه کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

نتیجه یک تحقیق بین المللی نشان داده است که عادات غذایی نامناسب و پرفشاری خون عامل اصلی مرگ های زودرس در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

حوزه جغرافیایی این پژوهش، ۲۰ کشور منطقه از جمله ایران است و هدف اصلی آن یافتن راهکار های پیشگیری برای بیماری‎های قلبی -عروقی دیابت و سکته‌های مغزی است.

نتایج این پژوهش که با همکاری دانشمندان ایرانی دانشگاه تافتز و هاروارد انجام شده، به روشنی نشان می دهد که فشار خون دیاستولیک بالاتر از ۱۱۵ عمر مردم ایران را کوتاه تر از حد معمول کرده است.

فشار خون مینیموم- حداقل یا دیاستولی فشاری است که هنگام منبسط شدن قلب ثبت میشود و بازتاب خاصیت ارتجاعی رگ هاست.

دومین عاملی که در این تحقیق به عنوان عامل خطر ساز به آن اشاره شده است، تغذیه نامناسب و مصرف کم سبزی و میوه است. مصرف کم سبزی و میوه، علاوه بر مردم ایران، دلیل اصلی مرگ زودرس در مصر، کویت، لبنان و ترکیه است.

دکتر داریوش مظفریان، سرپرست تیم تحقیق، رئیس دپارتمان تغذیه در علوم بهداشتی دانشگاه هاروارد است. او می گوید: «این یافته ها علاوه بر دانسته های پیشین به ما نشان می دهد که شیوه زندگی مردم برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی باید تصحیح شود.»

دکتر مظفریان می گوید: «مصرف میوه و سبزیجات، حبوبات و ماهی، کاهش مصرف نمک و شکر، افزایش فعالیت فیزیکی و پرهیز از تمام فرآورده های تنباکو، جزو ضروری این تصحیح هستند.»

طبق نتایج این تحقیق، در بیست کشور مورد مطالعه، ۴۳ درصد، از مرگ های زودرس یا زیر ۷۰ سال، به دلیل بیماری های قلبی و تغذیه ای است.

سال گذشته نیز وزارت بهداشت ایران اعلام کرد سالانه ۹۳ هزار سکته قلبی و ۴۳ هزار سکته مغزی در ایران رخ می‌دهد و سبک زندگی و الگوی غذایی حاکم بر جامعه، از جمله مصرف نمک زیاد و روغن های جامد، در میزان بروز سکته قلبی و مغزی نقش دارند.

متخصصان تاکید می کنند، علاوه بر فشار خون و چاقی، کلسترول و قند خون بالا از عوامل مهم بیماری های قلبی است و همه مردم باید پس از بیست سالگی مورد معاینه روتین و سالیانه قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG