لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

امید‌های تازه برای درمان دیابت و چاقی با ابتکار دانشمند ایرانی


امید‌های تازه برای درمان دیابت و چاقی با ابتکار دانشمند ایرانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:34 0:00

امید‌های تازه برای درمان دیابت و چاقی با ابتکار دانشمند ایرانی

ساخت یک ملکول جدید توسط پروفسور علی توسلی، پژوهشگر ایرانی و استاد بیوشیمی دانشگاه ساوت همپتون بریتانیا، امیدهای تازه‌ای برای درمان چاقی و دیابت بوجود آورده است.

این ملکول که «کامپوند ۱۴» نام دارد و توسط پروفسور توسلی و تیم همراه او در آزمایشگاه ساخته شده، به زبان ساده سلول‌های بدن را فریب می‌دهد. هر سلول بدن برای ادامه زندگی به انرژی نیاز دارد و منبع انرژی آن هم در مرحله نخست قند و در مرحله بعدی چربی است. ملکولی که توسط پروفسور توسلی و تیم همراه او ساخته شده است به سلول القا می کند که انرژی آن تمام شده است؛ درست مانند هنگامی که پس از ورزش یا فعالیت‌های شدید سلول احساس نیاز به انرژی می‌کند و حالتی به آن دست می‌دهد که انگار انرژی اش تمام شده است.

پروفسور توسلی درباره اینکه چه آزمایش‌هایی برای سنجش موفقیت این ملکول صورت گرفته است به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما این ملکول را روی دو گروه از موشها آزمایش کردیم. ملکول روی دسته اول موش‌ها که چاق و دارای قند بالا بودند موثر بود و قند خون آنها پایین آمد و وزن آنها پس از ۷ روز ۵ درصد کمتر شد. بنابراین فکر می‌کنیم که اگر ملکول را مناسب بدن انسان بسازیم، برای انسان بسیار مفید خواهد بود.»

در پی انتشار خبر ساخت این ملکول موثر برای کاهش قند و چربی، برخی از وبسایت‌های به این جنبه ملکول کامپوند ۱۴ پرداختند که با مصرف این ملکول دیگر نیازی به ورزش برای کاهش وزن وجود ندارد. این در حالیست که پروفسور توسلی گفت که ایده اولیه برای ساختن این ملکول، درمان مرض قند و دیابت بوده است.

به گفته او، تیم پژوهشگر، ابتدا برای درمان بیماری‌های قندی به سراغ ساخت این ملکول رفت. به اعتقاد او مهمترین کارکرد این ملکول برای کسانی خواهد بود که دیابت یا وزن بالا دارند. او اضافه کرد: «در آزمایش ما، ملکول روی موش‌هایی که قند و وزن بالا داشتند تاثیر خوبی داشت در حالیکه روی موش‌هایی که اضافه وزن نداشتند اصلا تاثیر نداشت. بنابراین نخستین ماموریت ملکول می‌تواند درمان دیابت یا چاقی بسیار بالا باشد.»

بر پایه پژوهش‌ها، ملکول ساخته شده اگر برای درمان دیابت و چاقی ساخته شده اما احتمال دارد که در آینده در درمان سرطان نیز موثر باشد.

XS
SM
MD
LG